Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 31 grudnia 2019
  • wyświetleń: 2772

Budżet Kobióra na 2020 rok. Trzeba zrezygnować z niektórych remontów

Na ostatniej Sesji Rady Gminy Kobiór został przyjęty budżet gminy na 2020 rok.

Przy jego tworzeniu radni musieli się zmierzyć z problemem zmniejszających się dochodów własnych o 6,93%. Wynika to ze spadku udziału gminy w podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie, na skutek wzrostu cen energii dla samorządów w 2020 r. o prawie 60% i znacznego podwyższenia przez rząd płacy minimalnej, zwiększą się wydatki bieżące. Wzrosną koszty robót budowlanych i usług. Aby osiągnąć wskaźniki wymagane w Ustawie o finansach publicznych, trzeba było częściowo zrezygnować z prac remontowych w obiektach gminnych, a także przesunąć na następne lata niektóre inwestycje.

Tworząc budżet w pierwszej kolejności radni musieli zabezpieczyć środki na inwestycje dofinansowane ze środków unijnych, takie jak: remont budynku przy ul. Orlej 4, budowa kanalizacji i wodociągu w rejonie ul. Stobika i Wróblewskiego oraz dofinansowanie w kwocie 900 000 zł przebudowy ul. Rodzinnej. Wśród zadań planowanych na przyszły rok znalazła się między innymi przebudowa odcinków ul. Wodnej i Tuwima oraz chodnika i ścieżki rowerowej przy ul. Kobiórskiej. Planuje się również dalszą rozbudowę i modernizację oświetlenia ulicznego.

Jeżeli bilans roku 2019 wykaże tzw. nadwyżkę budżetową, będzie ją można przeznaczyć na inne ważne zadania nieuwzględnione w uchwalonym na 2020 r. budżecie.

BM / pless.pl, źródło: UG Kobiór

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.