Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 30 grudnia 2019
  • 1 stycznia 2020
  • wyświetleń: 11547

W Goczałkowicach-Zdroju wybudują centrum przesiadkowe za 4,6 mln zł

Przy ulicy Parkowej w Goczałkowicach-Zdroju wybudowane zostanie centrum przesiadkowe. Koszt inwestycji opiewa na kwotę prawie 4,6 mln zł. Gmina otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 2,8 mln zł na realizację zadania.

Podpisanie umowy na dofinansowanie budowy centrum przesiadkowego w Goczałkowicach-Zdroju - 30.12.2019 · fot. Gabriela Placha - Wójt Gminy Goczałkowice-Zdrój / facebook.com


30 grudnia wójt Gabriela Placha oraz skarbnik Barbara Kwiatoń podpisały w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego umowę z marszałkiem Jakubem Chełstowskim i wicemarszałkiem Wojciechem Kałużą w ramach działania "Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie". Dzięki temu gmina otrzyma ponad 2,8 mln zł na budowę centrum przesiadkowego.

Ul. Parkowa znajduje się w pobliżu uzdrowiska oraz dworca kolejowego. W tej okolicy jest problem z miejscami parkingowymi. Ma się to jednak zmienić dzięki inwestycji pn. "Budowa Centrum przesiadkowego przy ul. Parkowej w Gminie Goczałkowice-Zdrój". - Chcemy stworzyć zintegrowany węzeł przesiadkowy, który umożliwi dogodną zmianę środka transportu. Np. podróżujący samochodem będą mogli zostawić pojazd i przesiąść się do pociągu lub na rower. Centrum przesiadkowe pozwoli na uporządkowanie komunikacji w tym miejscu, będzie dużym ułatwieniem dla kuracjuszy, turystów, a także mieszkańców gminy. Co istotne, w pobliżu uzdrowiska powstanie parking samochodowy - mówi Gabriela Placha, wójt gminy Goczałkowice-Zdrój.

Podpisanie umowy na dofinansowanie budowy centrum przesiadkowego w Goczałkowicach-Zdroju - 30.12.2019
Podpisanie umowy na dofinansowanie budowy centrum przesiadkowego w Goczałkowicach-Zdroju - 30.12.2019 · fot. Gabriela Placha - Wójt Gminy Goczałkowice-Zdrój / facebook.com


Węzeł będzie tworzyć infrastruktura niezbędna do obsługi podróżnych. Wybudowane zostaną: parking samochodowy na 30 miejsc (w tym 3 dla niepełnosprawnych), parking rowerowy - wiata z 15 miejscami, dwie zatoki dla busów. Powstaną także dojście dla pieszych i rowerzystów (prowadzące do dworca kolejowego i na perony - o długości 60 mb) oraz droga dojazdowa od ul. Krzyżanowskiego do Centrum przesiadkowego o długości prawie 400 mb, z chodnikiem dla pieszych oraz drogą rowerową.

Celem projektu jest zwiększenie dostępności i atrakcyjności transportu publicznego dla pasażerów, zwiększenie liczby pasażerów transportu publicznego (PKP) oraz ułatwienie im dostępu do gminy, zmniejszenie wielkości ruchu samochodowego w centrum oraz na trasach dojazdowych do centrum, jak również zmniejszenie negatywnych oddziaływań indywidualnego ruchu drogowego na środowisko, poprzez redukcję emisji spalin i hałasu w gminie Goczałkowice-Zdrój.

Inwestycja będzie realizowana w 2020 r. Przetarg na wykonanie robót wygrała firma ANW z Goczałkowic-Zdroju, z kwotą 4 mln 594 tys. 169 zł 57 gr. Gmina Goczałkowice-Zdrój pozyskała dofinansowanie na ten cel w wysokości 2 mln 840 tys. 719 zł 61 gr w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020, Oś Priorytetowa: 4. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna, Poddziałanie: 4.5.1. Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie - ZIT.

BM / pless.pl, źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.