pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 25 grudnia 2019
  • 29 grudnia 2019
  • wyświetleń: 8460

Będzie można zwiedzać Pracownię Konserwacji Mebli Zabytkowych

Dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wspieranie działań muzealnych udało się zmodernizować Pracownię Konserwacji Mebli Zabytkowych. Wyposażona w nowy sprzęt pracownia, zlokalizowana przy Stajniach Książęcych, dostępna będzie także dla zwiedzających w ramach projektu "Otwarte Pracownie Konserwatorskie".

Muzeum Zamkowe w Pszczynie modernizuje i udostępnia zwiedzającym Pracownię Konserwacji Mebli Zabytkowych


Wśród wielu cennych obiektów w Muzeum Zamkowym w Pszczynie na szczególną uwagę zasługują zabytki drewniane - meble, boazerie, parkiety. Są jednymi z najważniejszych elementów wystroju wytwornych wnętrz zamkowych. Część mebli znajduje się w muzealnych magazynach. Wszystkimi opiekuje się Pracownia Konserwacji Mebli Zabytkowych funkcjonująca w pszczyńskim muzeum od lat 50. XX w. pierwotnie jako stolarnia, a od 1990 r. jako pracownia specjalistyczna Działu Konserwacji pod kierownictwem Głównego Konserwatora.

- Może to banał, ale po prostu kocham tę pracę - mówi starszy renowator Marcin Czosnowski. - Każdy dzień jest inny, nie ma dwóch takich samych mebli. To nie tylko sprzęty użytkowe, ale przemyślane dzieła rzemiosła. W każdym doszukuję się śladu ręki twórcy, jego pomysłów, podpisu ołówkiem, pociągnięcia strugiem, dłutem. Są też niespodzianki. Wewnątrz mebla, w przestrzeni niedostępnej dla zwykłego użytkownika znajduję list, fragment starego czasopisma, drobny przedmiot. To ekscytujące odkrycia. Sam też zwykle coś zostawiam dla przyszłych pokoleń stolarzy-renowatorów. Najczęściej stronę gazety z aktualnymi wydarzeniami z regionu i monetę, czasem coś jeszcze.

Muzeum Zamkowe w Pszczynie modernizuje i udostępnia zwiedzającym Pracownię Konserwacji Mebli Zabytkowych
Muzeum Zamkowe w Pszczynie modernizuje i udostępnia zwiedzającym Pracownię Konserwacji Mebli Zabytkowych


W ostatnich latach Pracownia zaczęła odczuwać braki w profesjonalnym sprzęcie, gdy wiele starych maszyn stolarskich wycofano z użycia. Braki dotkliwsze w kontekście prowadzonych od roku, zakrojonych na dużą skalę prac konserwatorskich i remontowych w przejętym przez muzeum drewniano-murowanym Zameczku Myśliwskim Promnice. W planach muzeum jest też udostępnienie kolejnych pomieszczeń samego pszczyńskiego zamku: unikalnej kuchni mięsnej z wędzarnią, trzech pokoi gościnnych, uzupełnienie wystroju biblioteki. Meble pierwotnie znajdujące się w tych pomieszczeniach, obecnie przechowywane w muzealnych magazynach, wymagają wielu prac konserwatorskich zanim zostaną pokazane publiczności.

Aby możliwa była realizacji prac bieżących i planowanych, konieczna okazała się gruntowna modernizacja wyposażenia Pracowni Konserwacji Mebli. Tym bardziej, że z początkiem roku zyskała ona trzy wyremontowane pomieszczenia znajdujące się w budynku dawnych książęcych garaży.

W marcu 2019 r. Muzeum Zamkowe w Pszczynie stanęło do konkursu o dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wspieranie działań muzealnych. Z sukcesem. Wniosek pszczyńskiego muzeum został wysoko oceniony, uzyskując dotację w wysokości 41 009 zł na zakup wyposażenia dla Pracowni Konserwacji Mebli za ogólną sumę 95 854,19 zł. netto. Zakupiono specjalistyczne, nowoczesne maszyny i urządzenia stolarskie: pilarko-frezarkę, wyrówniarko-grubiarkę, pilarkę taśmową, urządzenie odciągowe, regulowany stół roboczy oraz wysokiej jakości narzędzia: noże, dłuta, strugi, piły oraz ręczne urządzenia elektryczne.

- Nowoczesne maszyny to wysoka jakość pracy, komfort i bezpieczeństwo, oszczędność materiału - dodaje Marcin Czosnowski. - Ale też precyzja i w rezultacie lepsze efekty, większa dbałość o historyczne dziedzictwo.

Muzeum Zamkowe w Pszczynie modernizuje i udostępnia zwiedzającym Pracownię Konserwacji Mebli Zabytkowych
Muzeum Zamkowe w Pszczynie modernizuje i udostępnia zwiedzającym Pracownię Konserwacji Mebli Zabytkowych


Wyposażona w nowy sprzęt Pracownia Konserwacji Mebli Zabytkowych, zlokalizowana przy Stajniach Książęcych dostępna będzie także dla zwiedzających w ramach projektu "Otwarte Pracownie Konserwatorskie" od lutego 2020 r., w każdą środę, w godzinach 11.00-14.00 po wykupieniu biletu wstępu do Stajni.

BM / pless.pl, źródło: Muzeum Zamkowe

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.