pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 13 grudnia 2019
  • 15 grudnia 2019
  • wyświetleń: 3778

Powstanie publikacja o powstańcach śląskich z powiatu pszczyńskiego

Konwent starosty, burmistrza oraz wójtów gmin powiatu pszczyńskiego odbył się 11 grudnia w Pawłowicach. Włodarze omawiali aktualne tematy i podejmowali wspólne inicjatywy.

Konwent w Pawłowicach
Włodarze powiatu i gmin na konwencie w Pawłowicach · fot. Powiat


Samorządowcy mieli okazję zapoznać się z "Kwartalnikiem Ziemi Pszczyńskiej", nowym wydawnictwem, które z perspektywy czasu spogląda na różne sfery życia historycznej ziemi pszczyńskiej. Już w pierwszym numerze sporo tematów zostało poświęconych wydarzeniom i ludziom wywodzącym się z miejscowości obecnego powiatu pszczyńskiego.

Ciekawą inicjatywą Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej i powiatu pszczyńskiego jest stworzenie publikacji o powstańcach śląskich z terenu powiatu pszczyńskiego. Książka ma ukazać się w 2022 roku, w 100. rocznicę przyłączenia Śląska do Polski. Ma prezentować powstańców i losy ich rodzin - osób, które są aktywne na polu działalności społecznej. Włodarze gmin zostali zaproszeni do współtworzenia publikacji oraz poproszeni o pomoc w dotarciu do rodzin powstańców, które mogą być wzorem dla młodzieży.

Sporo uwagi podczas konwentu poświęcono problematyce wód gruntowych i opadowych. Samorządowcy rozmawiali o spółkach wodnych, ale także o obowiązkach gmin w zakresie zapewnienia odpowiedniego odprowadzenia wód melioracyjnych i opadowych oraz właściwego odwodnienia dróg.

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej przedstawili system do zgłaszania i weryfikacji lokalnych zagrożeń ekologicznych. To aplikacja stworzona z myślą o mieszkańcach i gminach. Mieszkańcy mogą dzięki niej w szybki i łatwy sposób zgłosić problematyczne miejsce w swojej okolicy, związane m.in. z pogarszaniem jakości powietrza. Mieszkaniec, widząc np. nadmiernie dymiący komin, zgłasza jego lokalizację poprzez aplikację, powiadomienie o problemie otrzymuje gmina. Samorząd lokalizuje w ten sposób miejsca, w których są problemy i może wysłać tam kontrolę. W ramach pracy inżynierskiej studentów powstała aplikacja dla gminy Pszczyna, która może być rozwijana o kolejne samorządy. Gmina Pszczyna zamierza w najbliższym czasie wdrożyć ten system.

W konwencie uczestniczyli: Barbara Bandoła - starosta pszczyński, Dariusz Skrobol - burmistrz Pszczyny, Gabriela Placha - wójt gminy Goczałkowice-Zdrój, Franciszek Dziendziel - wójt gminy Pawłowice, Marian Pawlas - wójt gminy Suszec oraz Eugeniusz Lubański - wójt gminy Kobiór.

Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego to cykliczne spotkanie włodarzy i dobra okazja do wypracowania wspólnych stanowisk, podjęcia inicjatyw i omówienia aktualnych problemów. Kolejne posiedzenie odbędzie się w Suszcu.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.