Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 25 listopada 2019
  • wyświetleń: 1820

Projekt domu parterowego czy z użytkowym poddaszem? Zalety i wady obu rozwiązań

Materiał partnera:

Domy parterowe to najczęściej budowane przez Polaków nieruchomości. Wybieramy praktyczne i oszczędne rozwiązania, do których zaliczamy garaż i użytkowe poddasze.

Projekt domu parterowego czy z użytkowym poddaszem


Wielu z nas, wybierając projekt przyszłego domu, traktuje poddasze jako dodatek, którego przeznaczenie niekoniecznie jest jasno określone od początku budowy. Czy warto zatem w ogóle budować użytkowe poddasze?

Zalety poddaszaNawet jeśli nie przewidujemy, że na poddaszu urządzimy sypialnię czy pokój dla dzieci, może to być przestrzeń typowo użytkowa, gdzie będziemy przechowywać sezonowe lub rzadko używane rzeczy. Poza tym w przestrzeni poddasza gromadzi się ciepło, co latem stanowi zaletę, ponieważ parter pozostaje chłodniejszy, a to ucieszy nas zwłaszcza podczas upałów.

rojekt domu parterowego czy z użytkowym poddaszem


Dysponując poddaszem, uzyskujemy też łatwiejszy dostęp do dachu, a więźba dachowa ma zapewnioną lepszą wentylację. Wreszcie zagospodarowanie poddasza stwarza możliwość "powiększenia" domu np. o sypialnię dla gości, gabinetu lub dodatkowej łazienki. Możliwości jest naprawdę wiele, a inspiracji można szukać w sieci. Aranżacje łazienki na poddaszu - praktyczne porady na bazie projektu As z pracowni Domowych Klimatów to skarbnica możliwości zagospodarowania przestrzeni na piętrze.

Wady posiadania poddaszaProjekt domu z użytkowym poddaszem wiąże się zarówno z dodatkową przestrzenią, jak i szeregiem wyzwań. Tymi, które napotkamy jako pierwsze, są większe koszty budowy. Okna dachowe, eleganckie schody, wykończenie pokoi i łazienki - nie wszyscy mogą pozwolić sobie na takie udogodnienia. Posiadanie dużej, otwartej przestrzeni nad zasadniczą częścią domu niesie ze sobą konsekwencje przy ogrzewaniu. Ciepło unosi się ku górze, dlatego zamiast cieszyć się z przyjemnej temperatury w salonie lub kuchni, w pierwszej kolejności ogrzewamy poddasze.

Kolejnym problemem jest ustawność pomieszczeń ze skosami. Rozmieszczenie mebli w pokoju i aranżacja łazienki z uwzględnieniem skosów to niemałe wyzwanie. Nierzadko trzeba zdecydować się na meble na wymiar, co generuje wyższe koszty wykończenia. W takiej sytuacji może lepiej obejrzeć projekt domu parterowego.

rojekt domu parterowego czy z użytkowym poddaszem


Ostateczna decyzja zależy oczywiście od wielu czynników, jednak poddasze wydaje się sporą szansą na wykorzystanie dodatkowej przestrzeni w domu. A kiedy już zdecydujemy się, jaki będzie nasz nowy dom, warto sprawdzić najciekawsze projekty na stronie Domowe Klimaty.