pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 26 listopada 2019
  • 28 stycznia 2020
  • wyświetleń: 15535

Rajd upamiętniający 75. rocznicę ewakuacji więźniów KL Auschwitz

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PTTK Pszczyna" podaj

W niedzielę, 26 stycznia odbył się zorganizowany przez Klub Turystyki Kolarskiej "Koło" przy Oddziale PTTK Ziemi Pszczyńskiej IX Rajd Rowerowy PTTK, upamiętniający 75. rocznicę Marszu Śmierci Więźniów Obozu Koncentracyjnego w Oświęcimiu.

Rajd upamiętniający 75. rocznicę ewakuacji więźniów KL Auschwitz - 26.01.2020 · fot. PTTK


W roku bieżącym postanowiliśmy po raz drugi przebyć całość trasy "Marszu Śmierci". Poprzednio całą trasę przebyliśmy w roku 2015, upamiętniając 70. rocznicę. W pozostałych latach corocznie przebywaliśmy poszczególne etapy. W tym roku naszym zamiarem było przebycie trasy spod bramy obozu w Oświęcimiu do stacji kolejowej w Wodzisławiu Śląskim przez Brzezinkę - Miedźną - Ćwiklice - Pszczynę - Porębę - Brzeźce - Studzionkę - Pawłowice - Bzie Zameckie - Jastrzębie Zdrój - Mszanę - Wodzisław Śląski. Przy tym szlaku znajduje się 17 miejsc pamięci. Stanowią je zbiorowe mogiły, pomniki i tablice pamiątkowe.

Rajd rozpoczął się o godzinie 8.00 pod Hotelem PTTK w Pszczynie, gdzie uczestnicy załadowali rowery do samochodu ciężarowego i podstawionym autokarem udali się na miejsce startu pod bramę Obozu KL Auschwitz w Oświęcimiu. Skąd wystartowali o godzinie 9:00.

Trasa rajdu została podzielona na trzy etapy:
Etap I Oświęcim - Pszczyna
Etap II Pszczyna - Pawłowice
Etap III Pawłowice - Wodzisław (Dworzec PKP)

Przemierzając założoną trasę, na odwiedzanych "Miejscach Pamięci", uczestnicy rajdu zapalili znicze i uczcili pamięć pomordowanych minutą ciszy. Na trasie towarzyszył nam autokar i ciężarówka do przewożenia rowerów, co pozwalało na ewentualny odpoczynek i przebycie wybranych fragmentów trasy. Dłuższą przerwę zaplanowaliśmy na zakończenie I Etapu w Hotelu PTTK w Pszczynie. Uczestnicy zostali poczęstowani gorącą herbata i kawą oraz ciastkiem. Następny dłuższy postój miał miejsce w Pawłowicach, gdzie uczestnicy rajdu mogli skorzystać z posiłku regeneracyjnego.

III Etap zakończył naszą jazdę na dworcu PKP w Wodzisławiu Śląskim, gdzie przed tablicą pamiątkową uczestnicy rajdu zapalili znicze. Po załadowaniu rowerów na ciężarówkę o godz.16:30 wyjechaliśmy autokarem w drogę powrotną do Pszczyny.

W tegorocznej, jubileuszowej edycji rajdu, wzięło udział łącznie 56 osób. Około 30 osób pokonało całą trasę o długości 78 kilometrów. Pozostali uczestnicy przebyli różne, wybrane odcinki. Pogoda była dla nas bardzo łaskawa i umożliwiła realizację naszych planów.

Ideą naszej imprezy jest upamiętnienie tragicznych wydarzeń stycznia 1945 roku, tak aby pamięć o "Marszu Śmierci" nie została usunięta w cień. Nasi przewodnicy w czasie odwiedzania miejsc pamięci, przekazują rzetelne fakty historyczne o niemieckiej machinie eksterminacji narodów Europy w czasie II wojny światowej. Wskazujemy, iż zbrodni tych dokonali przedstawiciele narodu niemieckiego, a nie jacyś bezimienni faszyści. Pamiętamy o tym, iż zagłada dotyczyła ludności Żydowskiej, nie tylko pochodzenie i obywatelstwa polskiego, ale setek tysięcy Żydów przywożonych z całej okupowanej Europy, Polaków, obywateli innych narodowości, jeńców wojennych oraz Romów. W planach oprawców transportowanie więźniów w "Marszach Śmierci" miało na celu przewiezienie więźniów jako siły roboczej do zakładów przemysłowych III Rzeszy, poza linię frontu. Ludzie ci mieli swoją niewolniczą pracą przyczynić się do kontynuowania wojny przez armię Niemiecką.

Zarząd Oddziału PTTK Ziemi Pszczyńskiej serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom rajdu, członkom Klubu Turystyki Kolarskiej "Koło", wszystkim Przodownikom Turystyki Kolarskiej, Kol. Reginie Kani, Ludwikowi Urbańczyk, Marianowi Jędrysikowi, Januszowi Czerwikowi, Krzysztofowi Wawrzyczkowi, Jackowi Czoberowi, Staszkowi Kozikowi i Henrykowi Machale za organizację i przeprowadzenie imprezy. Szczególne podziękowania dla Pani Barbary Bandoły - Starosty Pszczyńskiego, która jak co roku objęła patronatem naszą imprezę.

Zdjęcia z rajdu wykonał i udostępnił Damian Malcharek: photos.app.goo.gl/W7DS8gKYCbZA3heC8

Trasa: www.navime.pl/trasa/1795735/Trasa+z+dnia+2020-01-26+16%3A24

Zarząd Oddziału PTTK Ziemi Pszczyńskiej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

PTTK Pszczyna

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PTTK Pszczyna" podaj