Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 25 listopada 2019
  • 5 grudnia 2019
  • wyświetleń: 5644

Konferencja "Niepełnosprawność nie musi ograniczać" w Starostwie

Niepełnosprawność nie jest przeszkodą w uprawianiu sportów czy podjęciu ciekawej pracy. Mogliśmy się o tym przekonać podczas konferencji zorganizowanej w pszczyńskim starostwie z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych - 03.12.2019 · fot. Powiat


- Mieszkańcy powiatu pszczyńskiego udowadniają nam, że niepełnosprawność nie jest barierą, że mogą uczestniczyć w każdym aspekcie życia, mogą pracować i rozwijać swoje pasje - mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyński, otwierając konferencję "Niepełnosprawność nie musi ograniczać", która odbyła się 3 grudnia w pszczyńskim starostwie z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Szymon Klimza, mieszkaniec Warszowic wspominał, że już jako dziecko nie potrafił usiedzieć na miejscu, ciągle musiał się ruszać, coś robić. Jego wielką pasją była jazda i skoki na nartach. Przez nieudany skok uszkodził kręgosłup. - Obudziłem się w szpitalu z implantami w plecach. Na początku mogłem tylko leżeć. Pierwszy rok to ciągłe pobyty w szpitalach, rehabilitacja i walka o to, żeby było lepiej - mówił Szymon Klimza, który już po roku od wypadku postanowił spróbować narciarstwa dla osób niepełnosprawnych. Dzisiaj jeździ na nartach, handbike’u, czyli rowerze napędzanym siłą rąk, wakebordzie, rowerze mtb, gokartach, gra w squasha, nurkuje, pływa na kajaku olimpijskim czy trenuje crossfit. Startuje w zawodach krajowych i międzynarodowych. Wspólnie z grupą znajomych z niepełnosprawnościami przekonuje, że sport ekstremalny może uprawiać każdy.

- Sport daje wolność. Jeżeli się chce, we wszystkim można się odnaleźć, skorzystać z wielu możliwości. Pokazujemy, że można uprawiać sporty i cieszyć się życiem - mówił Szymon Klimza, który wspólnie m.in. z Krzysztofem Hołowczycem bierze udział w kampanii EXTRAsprawni. - Nie ważne, czy ktoś uprawia sport na siedząco, na stojąco czy jedną ręką. Wystarczy chcieć, bo prawdziwy sport jest jeden i nie ważne jak się to robi - zaznacza.

Gościem konferencji był także 21-letni Filip Walecki, biegacz i pływak, który zakwalifikował się na Światowe Igrzyska Osób z Zespołem Downa w Turcji. Igrzyska odbędą się w pod koniec marca przyszłego roku. Reprezentacja naszego kraju wystąpi tam po raz pierwszy.

Kolejny prelegent, Mateusz Eichner, prezes stowarzyszenia Centrum Społecznego Rozwoju i doradca biznesowy w Regionalnym Ośrodku Wspierania Ekonomii Społecznej, zajmuje się aktywizacją osób z niepełnosprawnościami poprzez tworzenie dla nich miejsc pracy. - W zatrudnieniu osób niepełnosprawnych nie ma rzeczy niemożliwych. To że ktoś dostaje w orzeczeniu brak zgody na podjęcie zatrudnienia wcale nie oznacza, że pracy nie może podjąć. Wielokrotnie zatrudniamy osoby, które mają znaczny stopień niepełnosprawności i całkowitą niezdolność do pracy, a jednak podejmują w jakimś wymiarze zatrudnienie. Praca to nie tylko sposób na zarabianie pieniędzy, ale ważna część naszej aktywności społecznej, jest wartością, która daje poczucie bycia potrzebnym. Z tego poczucia wychodzimy tworząc miejsca dla osób, które nie musiałyby pracować, a podejmują satysfakcjonującą pracę - mówił, przybliżając ideę przedsiębiorstw społecznych. To najczęściej małe firmy, w których co najmniej połowa pracowników to osoby z niepełnosprawnościami. Nie tylko dają pracę, ale też wspierają pracowników. Przedsiębiorstwa społeczne przez rok mogą liczyć na wsparcie. W naszym regionie działa ich całkiem sporo, wiele w branży gastronomicznej, świadczą usługi sprzątające, ale nie brakuje też innowacyjnych, jak np. zajmujących się grami komputerowymi czy produkujących gadżety.

- W przedsiębiorstwach społecznych osoba niepełnosprawna jest podmiotem, a nie przedmiotem. Jej praca jest bardzo ważna i ma decydujący głos w sprawach firmy. Korzysta z zysków firmy i nie jest tanią siłą roboczą, jak to często bywa - podkreślał Mateusz Eichner.

W konferencji zorganizowanej przez powiat pszczyński, pod patronatem starosty Barbary Bandoły, wzięli udział przedstawiciele środowisk osób z niepełnosprawnościami oraz zainteresowani wolontariatem uczniowie powiatowych szkół. Była ona tłumaczona na język migowy. Partnerem wydarzenia był Regionalny Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych został ustanowiony przez Zgromadzenie ogólne ONZ w 1992 roku w celu przybliżenia społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych. Obchodzimy go 3 grudnia i jest to doskonała okazja do zwiększania świadomości o korzyściach wynikających z integracji osób z niepełnosprawnościami w każdym aspekcie życia: politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego. To także inspiracja do działań zmierzających do zapewnienia pełnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym i zawodowym.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.