Wiadomości

  • 23 listopada 2019
  • wyświetleń: 8592

Obróbka CNC w branży motoryzacyjnej

Artykuł sponsorowany:

Postęp w rozwoju motoryzacji
Od początku lat 60. XIX wieku przemysł motoryzacyjny opiera się na innowacjach i postępie. Wiele największych usprawnień w sektorze motoryzacyjnym związanych jest bezpośrednio z rozwojem produkcji. Na przykład w 1913 r. Henry Ford zrewolucjonizował produkcję samochodów, wprowadzając pierwszą ruchomą linię montażową, dostarczając masowo produkowane pojazdy ludziom na całym świecie. Od tego czasu automatyzacja i usprawnienia pozostają dwoma kluczowymi celami branży motoryzacyjnej.

Obróbka cnc korpusów silnika
Obróbka cnc korpusów silnika


W ostatnich latach postęp w automatyzacji i robotyzacji i procesów produkcyjnych doprowadził do znacznego rozwoju produkcji motoryzacyjnej. Te same technologie doprowadziły również do ulepszenia konstrukcji i wydajności pojazdu. Obróbka CNC to jedna z technologii, która odgrywa ważną rolę w transformacji produkcji samochodów.

Obróbka CNC - krótka charakterystyka procesu



Obróbka CNC to proces służący do produkowania różnorodnych części poprzez skrawanie materiału. Dzięki sterowaniu CNC współczesne obrabiarki stanowią coś na wzór robotów mogących niemalże samodzielnie produkować części. Ingerencja człowieka sprowadza się do wprowadzenia odpowiedniego programu do obrabiarki. Program tworzy się na podstawie trójwymiarowego modelu produkowanej części. Po wprowadzeniu programu, który instruuje maszynę jakie ruchy ma wykonywać, pozostaje uzbrojenie jej w odpowiednie narzędzia i uruchomienie cyklu produkcyjnego. W zależności od konfiguracji maszyny mogą same podawać sobie materiał do obróbki a także odkładać na palety gotowe części. W prostszych przypadkach załadunek materiału i odbiór detali odbywa się przez człowieka. Istnieją również aplikacje produkcyjne gdy obrabiarka CNC jest obsługiwana przez robota zamiast człowieka. Zdarza się to głównie w przypadku gdy detale są duże i człowiek miałby problem żeby je przenosić, lub też wymagana jest bardzo szybka praca i ludzie na nadążaliby na tempem pracy obrabiarki. ]

Robotyzacja procesu CNC
Robotyzacja procesu CNC


Zalety zastosowania obróbki CNC w motoryzacji.


W branży motoryzacyjnej obróbka precyzyjna CNC sprawdziła się bardzo dobrze, ponieważ producenci samochodów na całym świecie przekonali się o szeregu zalet procesu, w tym szybkości produkcji, automatyzacji, powtarzalności i innych.

Wydajność
Obróbka CNC ze względu na wyeliminowanie czynnika ludzkiego zaangażowanego bezpośrednio w procesie wytwarzania części pozwala na osiągnięcie wysokich wydajności produkcji. Jest to możliwe z uwagi na pracę obrabiarek 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, bez wpływu zmęczenia operatorów jak to miało miejsce w przypadku obróbki konwencjonalnej.

Możliwość automatyzacji procesu
Automatyzacja jest mocno powiązana z wydajnością. Tutaj podobnie charakter sterowania numerycznego obrabiarek sprawia że cały proces łatwo poddaje się automatyzacji co sprawia że producent generuje oszczędności na kosztach załogi. Niebagatelne znaczenie ma również fakt, że proces automatyczny jest mniej awaryjny i niej podatny na pomyłki oraz błędy.

Powtarzalność
Obrabiarki realizujące program komputerowy dają gwarancję powtarzalności. W sytuacji gdy wyeliminowany jest operator sterujący ruchami maszyny i zastąpiony jest przez komputer producenci są w stanie uzyskiwać niemalże stuprocentową powtarzalność produkowanych części. Jest to szczególnie użyteczne w procesach gdzie produkowane są tysiące lub nawet miliony identycznych komponentów.

Dokładność
Współcześni producenci obrabiarek CNC prześcigają się w precyzji wykonania swoich urządzeń do tego stopnia, że gwarantują powtarzalności wymiarowe kolejnych produkowanych części sięgające do kilku tysięcznych części milimetra. W sytuacjach gdy wymagany jest taki poziom precyzji, często sam proces pomiaru musi być realizowany w laboratoriach o stabilizowanej temperaturze. Przy tak precyzyjnych wymiarach różnica temperatury otoczenia o klika stopni może zakłócić proces pomiarowy.

Uniwersalność
Chociaż być może nie jest tak elastyczna jak druk 3D, obróbka CNC może być stosowana w sektorze motoryzacyjnym do produkcji niestandardowych części o krótkich terminach realizacji - jednorazowo lub w małych ilościach.

Zastosowanie obróbki CNC w prototypowaniu


Obróbka CNC może być stosowana w przemyśle motoryzacyjnym zarówno do produkcji, jak i do prototypowania. W tej drugiej kategorii proces oferuje korzyść polegającą na wytwarzaniu funkcjonalnych prototypów wysokiej jakości, które można przetestować i sprawdzić przed wejściem do produkcji.

Protorypy
Protorypy


Ze względu na szeroką gamę materiałów kompatybilnych z obróbką CNC, proces ten może być wykorzystywany do produkcji wszelkiego rodzaju prototypów do pojazdów, w tym części metalowych lub plastikowych do zastosowań pod maską, lub do prezentacji cech konstrukcyjnych wnętrz samochodów. Elementy oświetleniowe, takie jak na przykład osłony reflektorów, można szybko prototypować za pomocą obróbki CNC z przezroczystych materiałów akrylowych.
Przy opracowywaniu nowych modeli samochodów można również zastosować obróbkę CNC do szybkiego tworzenia wysokiej jakości funkcjonalnych prototypów do testowania wydajności.

Zastosowania obróbki CNC w produkcji



Panele wewnętrzne
Elementy wnętrza pojazdu, takie jak panel deski rozdzielczej, można wytwarzać za pomocą obróbki CNC, która ma niezbędną precyzję do frezowania ramy deski rozdzielczej z bloku surowego tworzywa sztucznego i zapewnia, że ​​wycięcia prędkościomierza, wskaźnika gazu i lampek kontrolnych są idealnie dopasowane, gdy są zainstalowane .

Silniki rozrusznika
Chociaż wiele metalowych komponentów motoryzacyjnych jest nadal wytwarzanych przy użyciu procesów odlewania - które są dobrze dostosowane do masowej produkcji - producenci samochodów wciąż znajdują zastosowanie do metalu obrabianego CNC. Złożone części, takie jak na przykład silniki rozruchowe, można wytwarzać za pomocą obróbki CNC. Precyzja i złożoność procesu pozwala na optymalizację i poprawę tego typu części pod względem wydajności, trwałości i niezawodności.

Elementy silnika
W przemyśle motoryzacyjnym i sportowym produkcja precyzyjna jest również regularnie stosowana w produkcji bloków silnika i głowic cylindrów, które pokrywają cylinder w silniku spalinowym. Technologia ta jest szczególnie przydatna w przypadku ograniczonych przebiegów lub niestandardowych modeli silników. Te elementy są zwykle wykonane z litego bloku aluminium, który jest łatwym do obróbki metalem. Inne komponenty układu napędowego, takie jak obudowy alternatorów, zawory układu hamulcowego i systemy pomp paliwowych mogą być również wytwarzane przy użyciu obróbki CNC.

Frezowanie CNC - automotive
Frezowanie CNC - automotive


Osie napędowe
W samochodzie oś napędowa składa się z dwóch półosi, z których każda jest połączona z kołem za pomocą przegubu o stałej prędkości. Krytyczna część umożliwia zespołowi kół swobodny ruch w pionie i obracanie się podczas skrętu samochodu. Niektóre części mechanizmu osi napędowej, takie jak przekładnie zębate stożkowe, można wytwarzać za pomocą obróbki CNC.

Skrzynie biegów
Skrzynia biegów jest drugim elementem w układzie napędowymi pojazdu i składa się z różnych elementów wału i przekładni. Części te można wytwarzać za pomocą obróbki CNC, która oferuje wysoką precyzję i dobrą wydajność. Nawet odlewane części skrzyni biegów można następnie wykończyć za pomocą narzędzi frezujących i wiertarskich CNC.

Części niestandardowe
Obróbka CNC może być również stosowana przez producentów do wytwarzania niestandardowych komponentów lub rzadkich części zamiennych. Podczas renowacji samochodów zabytkowych procesy sterowane komputerowo, takie jak obróbka CNC i druk 3D, mogą być stosowane w połączeniu z praktykami inżynierii odwrotnej w celu stworzenia jednorazowych części, które w innym przypadku byłyby przestarzałe.

Frezowanie CNC
Frezowanie CNC


Sabner precyzyjna obróbka CNC


W SABNER oferujemy szereg możliwości obróbki CNC w tym obróbkę na automatach tokarskich oraz centrach frezarskich, a także szeroki zakres materiałów, takich jak stal, stopy aluminium, tworzywa sztuczne i inne. Produkujemy precyzyjne części dla różnych grup odbiorców, między innymi dla branży motoryzacyjnej. Więcej informacji na temat naszych możliwości technologicznych można znaleźć na naszej stronie internetowej https://sabner.com/pl/uslugi/.