Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 18 listopada 2019
  • wyświetleń: 1475

Nowoczesne rolety rzymskie do kuchni - jak wybrać

Artykuł sponsorowany:

Rolety rzymskie to rozwiązanie bardzo często stosowane w kuchni. Są nie tylko ładne, ale też praktyczne. Warto przyjrzeć im się bliżej.

Nowoczesne rolety rzymskie do kuchni - jak wybrać


Rolety rzymskie do kuchni - praktycznie rozwiązanieRolety rzymskie łączą w sobie dwie ważne cechy - dekoracyjną i funkcjonalną. Kuchnia to szczególne pomieszczenie w domu - teoretycznie służy raczej do pracy niż odpoczynku, ale to zazwyczaj tu odbywają się te najważniejsze rozmowy, tu jemy w pośpiechu poranne śniadanie i szybką kolację. Dlatego wygląd kuchni nie powinien być dziełem przypadku. Warto zadbać o dobrze zaaranżowaną przestrzeń.

Z drugiej strony - kuchnia to miejsce pracy i jako taka powinna być urządzona przede wszystkim wygodnie. Roleta rzymska sprawdzi się szczególnie na oknie usytuowanym przy zlewie. Można ją szybko i łatwo podciągnąć do góry.

Roleta rzymska do kuchni - z jakiej tkaninyW przypadku rolet rzymskich, zarówno gotowych, jak i tych szytych na wymiar, wybór tkanin jest praktycznie nieograniczony. Przy wyborze tkaniny trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

- Czy roleta będzie pasowała do wnętrza? - W minimalistycznie urządzonej kuchni raczej nie sprawdzą się rolety z wielobarwnymi nadrukami. Kolorystycznie roleta powinna współgrać z frontami szafek lub kuchennymi dodatkami. Tkaninę można też dopasować do koloru ścian lub podłogi.

- Czy roleta musi blokować dopływ promieni słonecznych? - Kuchnia wychodząca na południe na pewno wygląda pięknie, ale słońce potrafi skutecznie utrudnić pracę. W takim wypadku trzeba sięgnąć po tkaniny całkowicie lub częściowo zaciemniające, np. blackout.

- Czy roleta ma zapewnić dyskrecję? - O ile okno kuchenne wychodzi na ogród, a najbliżsi sąsiedzi mieszkają daleko, można się nie martwić o prywatność. W takim wypadku roleta będzie pełniła funkcję dekoracyjną i można ją uszyć nawet z woalu. Jeśli jednak potrzebujemy zadbać o domową intymność, trzeba postawić na rolety nieprzezroczyste. Nie musi to być od razu gruba tkanina zaciemniająca. Dobrze sprawdzą się tkaniny etaminopodobne.

Rolety rzymskie - jak powiesićRolety rzymskie powinny zasłaniać okno razem z framugą i przylegającą do niej częścią ściany. Wyjątkiem są rolety wieszane we wnękach w całości wypełnionych przez okno.

Okna kuchenne często montowane są we wnękach i wtedy mamy do wyboru dwie opcje: wieszamy roletę wewnątrz wnęki lub na zewnątrz. Na ogół we wnękach montuje się rolety rzymskie szyte na wymiar. Jeśli zdecydujemy się powiesić roletę rzymską na zewnątrz wnęki, trzeba zadbać, by zachodziła ona kilka centymetrów na ściany z obu stron okna. To drugie rozwiązanie stosuje się przede wszystkim w dużych kuchniach. Górny panel rolety rzymskiej w zależności od warunków technicznych i miejsca można przyczepić do ściany lub sufitu. Inną opcją jest przymocowanie rolety rzymskiej do framugi okna. To rozwiązanie polecane do małych i ciasnych wnęk.

Rolety rzymskie do otwartej kuchniJeśli kuchnia jest połączona z salonem, naturalne wydaje się, że okno kuchenne powinno mieć spójny wygląd z pozostałymi. Najprostszym rozwiązaniem byłoby uszycie wszystkich rolet z tej samej tkaniny i w tym samym stylu. Jeśli jednak nie jest to możliwe, trzeba zadbać, by roleta kuchenna nie odstawała zbyt mocno wyglądem od pokojowych. Jak to osiągnąć? Można uszyć rolety z różnych tkanin, ale w tym samym kolorze lub z takim samym nadrukiem. Rolety do salonu często ozdabiane są falbanami w dolnej części. W kuchni można zrezygnować z falbany.