pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 22 listopada 2019
  • 28 listopada 2019
  • wyświetleń: 10913

[ZDJĘCIA] Nowe czasopismo o historycznej ziemi pszczyńskiej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj

Nowe czasopismo ukazuje, co działo się i dzieje na historycznej ziemi pszczyńskiej. Naukowcy i pasjonaci piszą o życiu naszej pięknej ziemi w jej rozlicznych przejawach.

Spotkanie promocyjne z czytelnikami, autorów i wydawców nowego kwartalnika regionalnego "Strōny Ziemi Pszczyńskiej" - 26.11.2019 r. · fot. Andrzej Grynpeter


"Strōny Ziemi Pszczyńskiej" to kwartalnik regionalny, który opisuje historyczny obszar od południowych dzielnic Katowic, przez Mysłowice, po obecne powiaty pszczyński, bieruńsko-lędziński i mikołowski. Pierwszy numer ukazał się w listopadzie. W tym tygodniu w Skansenie "Zagroda Wsi Pszczyńskiej" odbyło się spotkanie promocyjne z udziałem zespołu redakcyjnego, który tworzą naukowcy i pasjonaci - miłośnicy tej ziemi, zakorzenieni w społecznościach lokalnych.

- Temu wydawnictwu wróżę wielką przyszłość. Jak w soczewce zbiera się w nim historia ziemi pszczyńskiej, historia wielokulturowa i bogata
- mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyński, podkreślając, że samorządy dołożą starań, by pismo się rozwijało. Trzy powiaty - pszczyński, bieruńsko-lędziński i mikołowski zdecydowały się wesprzeć inicjatywę Alojzego Lyski i Zbigniewa Zająca.

O idei powstania kwartalnika, mówił Alojzy Lysko, śląski pisarz i folklorysta. - Wydawaliśmy ze Zbyszkiem Zającem przez 20 lat gazetę lokalną i widzieliśmy, jakie było parcie oddolne, jakie były oczekiwania, by zaspakajać to, co jest w ludziach. Przenieśliśmy więc te swoje doświadczenia na szerszy grunt. Nie może być ignorowania dorobku tej ziemi. Nasze dziedzictwo jest tak wielkie, że człowiek, jak czyta, to jest dumny. Autorów przywiodła tu miłość do tej ziemi - mówił Alojzy Lysko.

Promocja kwartalnika Strony Ziemi Pszczyńskiej · fot. Powiat


Podkreślał także, że nasza społeczność ma niemal 600 lat zakorzenienia w historycznej Ziemi Pszczyńskiej. - To jest autentyczne. Ile jest pięknych przykładów postaw! Taki Fryderyk Szendera. Jeździł i gromadził stare klamory, wzniósł wspaniały obiekt. Na naszej ziemi urodził się prof. Zbigniew Kadłubek, piękny genialny umysł, będzie publikował u nas. Czy znajdzie się taki drugi fusbalista jak Łukasz Piszczek, który poświęca miliony na wychowanie dzieci, na akademię? - mówił Alojzy Lysko i dodawał: - Ludzie widzą w sobie wołanie, że ta ziemia potrzebuje jakiejś odpowiedzialności za nią. W nas to wołanie jest. Poznać znaczy pokochać. To pismo służy też temu, żebyśmy wreszcie pokochali tę ziemię. Niech te strony są takim listem miłosnym do naszej kochanej Ziemi Pszczyńskiej, która ma już prawie 600 lat.

Alojzy Lysko i Zbigniew Zając
fot. Powiat


Pierwszy numer kwartalnika liczy 50 stron formatu A4. Na okładce znajduje się mapa J. Harnischa z końca XVIII. Spis treści zawiera 20 pozycji - to artykuły, eseje, proza i poezja.

Artykuły napisali: Alojzy Lysko "Ziemia Pszczyńska"; Danuta Kocurek "Wieś pszczyńska w XIX wieku"; Katarzyna Kuroczka "Biblioteka Pisarzy Śląskich" Instytutu Śląskiego a "Pisarze Śląscy XIX i XX wieku" Śląskiego Instytutu Naukowego - próba porównania; Wiesława Korzeniowska "Bon ton" w środowisku wiejskim; Joanna Glenc "Koło mego łokiyneczka. Pieśni ludowe Ziemi Pszczyńskiej ze zbiorów rękopiśmiennych Mariana Cieśli"; Marian Małecki "Z historii śląskiego wywiadu Armii Krajowej"; Zdzisław Grygier "Z Kociewia na Górny Śląsk"; Barbara Solarska "Niezapomniany komendant"; Marcin Rudy "Łaziskie tradycje produkcji materiałów wybuchowych"; Adam Sowiński "Wspomnienia nauczyciela"; Bernard Kopiec "Mało znany a wybitny"; Alojzy Lysko i Józef Żur "Prowincja - to brzmi dumnie"; Bogusław Żogała "Anhalt - wyspa na pszczyńskiej ziemi"; Jan Szafron Poezje; Marian Sworzeń "Lekcja greki"; Marian Grzegorz Gerlich "Pokolenie Kolumbów i pokolenie duchów"; Maria Lipok-Bierwiaczonek "Przydrożne skarby", Alojzy Lysko "Klimont - dotknięcie historii", "Ziymia sie nom odwdziynczy". Jest też kącik dla dzieci i wiele pięknych archiwalnych i aktualnych fotografii, ukazujących piękno Ziemi Pszczyńskiej.

Strony Ziemi Pszczyńskiej - nowy kwartalnik
fot. Powiat


Kwartalnik "Strōny Ziemi Pszczyńskiej" można nabyć w Biurze Informacji Turystycznej w Pszczynie (ul. Rynek 19) oraz w Skansenie "Zagroda Wsi Pszczyńskiej". Adres redakcji: ul. Gołysowa 43, 43-150 Bieruń, adres e-mail: pszczynskiestrony@gmail.com

new, BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Skansen

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj