Wiadomości

  • 18 listopada 2019
  • wyświetleń: 1159

Jak WMS usprawni pracę magazynu?

Materiał partnera:

Nowoczesna logistyka wymaga najlepszych rozwiązań, aby zoptymalizować wszystkie procesy przeprowadzane w magazynie lub centrum dystrybucyjnym.

Ze względu na rosnące ilości zamówień w wielu przedsiębiorstwach niezbędne jest zastosowanie profesjonalnego systemu, czyli Warehouse Management System (system WMS).

Czym zajmuje się WMS?
W dzisiejszych czasach logistyka magazynowa wymaga od przedsiębiorców odpowiedniego adaptowania się do panujących na rynku warunków. Dzięki temu, że dominującym trendem jest aktualnie orientacja na klienta, wiele firm odnotowuje coraz więcej zamówień, ale także potencjalnych zwrotów towarów. W  takich momentach z pomocą przychodzi tzw. WMS, czyli system do zarządzania ruchem produktów w magazynach. Jest to wyspecjalizowany program informatyczny, którego głównymi zadaniami są: obsługa przyjeżdzającego do magazynu towaru, poprawne składowanie, zarządzanie zasobami i wysyłka do klienta.

Jakie korzyści płyną z wdrożenia WMS?
Klienci mogą przede wszystkim liczyć na wzrost efektywności funkcjonowania całego magazynu. Dzieje się to głównie dlatego, że system bezbłędnie prowadzi wszystkie obliczenia automatycznie, eliminując czynnik ludzki z całego równania. W ten sposób znacząco spada liczba pomyłek popełnianych podczas kompletacji magazynowej. Co więcej, czas potrzebny na kompleksowe przeprocesowanie danego zamówienia drastycznie spada, dzięki czemu pracownicy mogą zająć się innymi obowiązkami. Jeśli chodzi o samych pracowników, to również oni są dużo lepiej zarządzani, ponieważ WMS kieruje pracownika od zadania do zadania, eliminując ewentualne przestoje. Warto również zaznaczyć, że system WMS może zostać całkowicie sprzężony z infrastrukturą magazynową i całym jego osprzętowaniem - drukarki etykiet, czytniki kodów kreskowych i kolektory danych mogą komunikować się bezpośrednio z systemem. Jak kształtują się ceny za rozwiązania WMS-owe? Ciężko jednoznacznie to określić, ze względu na modułowość oprogramowania. Według szacunków, średniej wielkości magazyny, w których pracuje 10 operatorów wraz ze sprzętem, to zazwyczaj kwota rzędu 100 tysięcy PLN.

HIT-Kody Kreskowe- Twój integrator systemów zarządzania magazynem.


Poznański integrator systemów informatycznych HIT-Kody Kreskowe (HKK) już od ponad 25 lat projektuje, wdraża i wspiera systemy klasy WMS i inne systemy informatyczne optymalizujące sferę logistyki wewnętrznej. Dostarczamy i serwisujemy  sprzęt automatycznej identyfikacji. HIT-Kody Kreskowe to również drukarnia etykiet samoprzylepnych wyposażoną w sprzęt do ich produkcji zarówno w technologii klasycznej (fleksograficznej), jak i cyfrowej.