Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 19 listopada 2019
  • 30 listopada 2019
  • wyświetleń: 8775

Ruszają prace nad marką lokalnych produktów, które są sercem powiatu

Miejscowi producenci, rzemieślnicy i rolnicy są zainteresowani stworzeniem lokalnej marki ziemi pszczyńskiej. Do projektu zapraszają: powiat pszczyński i Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, które rozpoczynają prace nad znakiem jakości tradycyjnych produktów, usług oraz wydarzeń.Ponad 40 osób - lokalnych producentów, rękodzielników i restauratorów uczestniczyło w czwartkowym spotkaniu poświęconym marce ziemi pszczyńskiej.

- W mojej ocenie lokalni twórcy, producenci i usługodawcy mogą na marce ziemi pszczyńskiej dużo skorzystać, a i my skorzystamy jako powiat. Nasi mieszkańcy wytwarzają jakościowe produkty, które mogą stanowić o sile naszego regionu. Zapraszamy do współpracy wszystkie zainteresowane osoby. Lokalnym usługodawcom i producentom chcemy stworzyć warunki do tego, by mogli się jeszcze lepiej rozwijać - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.

Ruszają prace nad marką lokalnych produktów - 28.11.2019 · fot. Powiat


Podczas spotkania Marek Ryguła, którego restauracja jest beneficjentem regionalnej marki Śląskie Smaki, mówił o korzyściach wynikających z takich działań. - Osoby, które przyjeżdżają na Śląsk mogą sprawdzić, w których restauracjach zjedzą tradycyjne dania, np. roladę, żur, krupnioka i wiedzą, że jest to danie przygotowane zgodnie z tradycją, według tradycyjnej receptury. Mają potwierdzenie jakości - mówił restaurator i podkreślał, że restauracje zyskują klientów na przynależności do szlaku kulinarnego.

Leszek Richter inicjator i koordynator regionalnej marki Górolsko Swoboda, która skupia regionalnych producentów z terenów przygranicznych Polski, Czech i Słowacji podkreślał, że ta lokalna marka powstała w 2007 roku, żeby wesprzeć małych i średnich przedsiębiorców. Dzisiaj tworzą ją 42 regionalne produkty, które przechodzą co dwa lata proces certyfikacji, a Komisja Certyfikacyjna restrykcyjnie ocenia m.in. czy dany produkt jest tradycyjny i czy powstał z miejscowych surowców. Katalog produktów w ramach Górolskiej Swobody obejmuje m.in. wyroby rzemieślnicze (z drewna, metalu, lnu, wełny) czy artykuły spożywcze (np. nabiał, przetwory mięsne, pieczywo i napoje). - Marka wspiera lokalnych producentów, przyczyniając się do rozwoju ruchu turystycznego. Jest siłą naszego regionu i gwarancją jakości produktów. Nie chodzi w niej o masowość, tylko znak wysokiej jakości i zagwarantowanie, że produkt pochodzi z regionu i powstał z lokalnych surowców - mówił Leszek Richter.

Ruszają prace nad marką lokalnych produktów - 28.11.2019
Ruszają prace nad marką lokalnych produktów · fot. Powiat


Obecni na spotkaniu lokalni producenci, rzemieślnicy i usługodawcy dali zielone światło do wdrażania projektu. Teraz ruszą prace nad opracowaniem zasad przyznawania znaku jakości, stworzeniem identyfikacji wizualnej, przyznaniem certyfikatów oraz szeroką promocją produktów tworzących markę. Powiat pszczyński planuje się ubiegać o środki unijne na realizację tego projektu. Wszystkie rozwiązania będą wypracowywane z lokalnymi producentami i usługodawcami.

Wszystkich, którzy chcieliby współtworzyć markę ziemi pszczyńskiej, prosimy o kontakt z Wydziałem Promocji Powiatu i Integracji Europejskiej pszczyńskiego starostwa, tel. 32 449 23 11, e-mail: wnioski@powiat.pszczyna.pl

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.