Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 13 listopada 2019
  • 21 grudnia 2019
  • wyświetleń: 18205

Mieszkańcy chcą podjęcia działań ws. poprawy jakości powietrza - petycja

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Za nami:

Członkowie inicjatywy obywatelskiej "Pszczyński Alarm Smogowy Nie Dokarmiaj Smoga" napisali petycję do burmistrza i Rady Miejskiej ws. poprawy jakości powietrza. W apelu przytaczają wyniki pomiarów GIOŚ, a także wnoszą do władz o niezwłoczne podjęcie działań, które chronić będą zdrowie i życie mieszkańców gminy Pszczyna. Wszyscy chętni mogą udzielić poparcia poprzez podpisanie petycji do 22 grudnia. Okazję do złożenia podpisu będą mieli także uczestnicy Jarmarku Świątecznego, który odbędzie się w dniach 13-16 grudnia na rynku w Pszczynie.

Mieszkańcu Gminy Pszczyna

Z przekazów medialnych wiesz zapewne, że w roku 2018 oddychaliśmy najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce. W miejsce 35 dopuszczalnych dni ze smogiem mieliśmy ich aż 125, co stanowi jedną trzecią roku! Dopuszczalne normy przekracza także stężenie wdychanego przez mieszkańców naszego miasta rakotwórczego benzo(a)pirenu - tą drogą każdy pszczynianin "wypala" każdego dnia 11 papierosów! (w tym zestawieniu Pszczyna znalazła się na dziesiątej pozycji w kraju).

Do miejsca w ścisłej czołówce rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, jak i całej Unii Europejskiej, zdążyliśmy się już w ostatnich latach przyzwyczaić. W roku 2016 dni ze smogiem mieliśmy 101, w roku 2017 już 102. Rekord padł w 2018 roku: 125 dni, co pozwoliło Pszczynie zająć niechlubne 1. miejsce w zestawieniu.

Sytuacja jest dramatyczna, gdyż oddychanie zanieczyszczonym powietrzem skutkuje poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, takimi jak: choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby układu oddechowego, nowotwory, problemy z płodnością, negatywny wpływ na przebieg ciąży i rozwój płodu, alergie, choroba Alzheimera, depresja, niższe poczucie szczęścia, spadek IQ u kolejnych pokoleń.

Z rozmów z członkami rodziny, znajomymi, z komentarzy umieszczanych na pless.pl pod artykułami dotyczącymi smogu wynika, że zdecydowana większość mieszkańców naszej gminy ma dość takiego stanu rzeczy. Ludzie chcą mieć możliwość wietrzenia mieszkań, wychodzenia na spacery, aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, także w okresie jesienno-zimowym. Mają dość widoku opustoszałych już od godzin popołudniowych ulic miasta spowitych mgłą toksycznych oparów.

Jeśli i Ty chcesz oddychać czystym powietrzem, jeśli oczekujesz od gospodarzy naszej gminy podjęcia niezwłocznych, a przede wszystkim skutecznych działań, poprzyj petycję skierowaną do Burmistrza Pszczyny i Rady Miejskiej w Pszczynie. Przykłady takich miast, jak Kraków czy Żywiec pokazują, że na poziomie lokalnym można zdziałać naprawdę wiele!


Pszczyński Alarm Smogowy
Nie Dokarmiaj Smoga


Aby zapoznać się z treścią petycji i oddać swój głos poparcia, kliknij TUTAJ. Akcja zbierania głosów pod petycją trwać będzie do 22 grudnia. Po tej dacie Krakowski Alarm Smogowy, który jest właścicielem portalu www.chceoddychac.pl, zsumuje ilość oddanych głosów i wydrukuje ankiety, które przekazane zostaną do Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

Petycja do Burmistrza i Rady Miasta Pszczyny

My, mieszkańcy Gminy Pszczyna, oddychający najgorszym w kraju powietrzem, domagamy się podjęcia zdecydowanych, a przede wszystkim skutecznych działań, które doprowadzą do znaczącej poprawy jego jakości. Działania władz Pszczyny w tym zakresie powinny mieć charakter priorytetowy tak, by cel ten osiągnąć w najkrótszym możliwym terminie.

Z pomiarów jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska na terenie Polski za rok 2018 wynika, że Pszczyna jest miastem, w którym wystąpiło najwięcej dni ze smogiem - niespełniającym norm, toksycznym powietrzem oddychamy przez 1/3 roku!

Z pomiarów tych wynika także, że dopuszczalne normy przekracza stężenie wdychanego przez mieszkańców naszego miasta rakotwórczego benzo(a)pirenu - tą drogą każdy pszczynianin "wypala" każdego dnia 11 papierosów! (w tym zestawieniu Pszczyna znalazła się na dziesiątym miejscu w kraju).

Żeby wiedzieć, jak jest źle, nie trzeba zresztą zaglądać do statystyk - wystarczy w jesienny lub zimowy dzień wybrać się na spacer. Tymczasem mieszkańcy Pszczyny i okolic chcą mieć możliwość wietrzenia mieszkań, wychodzenia na spacery, aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu także w okresie jesienno - zimowym. Mają dość widoku opustoszałych już od godzin popołudniowych ulic miasta spowitych mgłą toksycznych oparów.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że część działań służących eliminacji problemu leży w gestii władz wojewódzkich lub krajowych. Jak pokazują przykłady innych miast, wiele można zdziałać także na poziomie lokalnym.
Jak dotąd, podejmowane przez nasz samorząd gminny kroki nie przynoszą wymiernych rezultatów. W roku 2016 dni ze smogiem mieliśmy 101, w roku 2017 już 102, by w roku 2018 osiągnąć wynik 125. Oznacza to, że konieczne jest wypracowanie rzetelnych rozwiązań uwzględniających m. in. położenie Gminy Pszczyna, rodzaj i charakter jej zabudowy. Bezwzględnie weryfikacji i zmiany wymaga system dopłat.

Działaniom tym towarzyszyć powinna budowa świadomości mieszkańców Pszczyny i okolicznych miejscowości na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza i jego fatalnych skutkach dla stanu naszego zdrowia. Za zbyt niski uznać należy poziom wiedzy o uchwale antysmogowej i wynikającej z niej konieczności wymiany kotłów.

Apelujemy o niezwłoczne podjęcie działań, które chronić będą nasze zdrowie i życie.


Pszczyński Alarm Smogowy
Nie Dokarmiaj Smoga

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.