Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 12 listopada 2019
  • 13 listopada 2019
  • wyświetleń: 6076

Posłowie złożyli ślubowanie. Wśród nich Grzegorz Gaża

We wtorek, 12 listopada rozpoczęła się IX kadencja Sejmu. Pierwsze posiedzenie otworzył marszałek-senior Antoni Macierewicz. Posłowie złożyli ślubowanie i wybrali Elżbietę Witek na stanowisko Marszałka Sejmu. W inauguracyjnym posiedzeniu Izby uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

Grzegorz Gaża ślubowanie
Poseł Grzegorz Gaża · fot. TVP Parlament


Inauguracja nowej kadencji Sejmu miała uroczysty charakter. Do Sejmu przybył m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, przedstawiciele najwyższych rangą władz państwowych oraz członkowie korpusu dyplomatycznego.

Zanim nowo wybrani przedstawiciele narodu zasiedli w ławach poselskich, Marszałek-Senior oddał hołd św. Janowi Pawłowi II, parlamentarzystom II Rzeczypospolitej poległym podczas II wojny światowej, śp. Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, śp. Marszałkowi Sejmu Maciejowi Płażyńskiemu oraz Posłom i Senatorom, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, składając kwiaty przed tablicami poświęconymi ich pamięci w gmachu Sejmu. Wiązanki w tych miejscach złożył także Prezydent RP.

Po otwarciu posiedzenia Sejmu przez Marszałka-Seniora w sali plenarnej rozległy się dźwięki Mazurka Dąbrowskiego granego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Następnie Marszałek-Senior powitał zaproszonych gości, po czym oddał głos prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który zwrócił się do posłów z orędziem.

Po wysłuchaniu głowy państwa posłowie złożyli ślubowanie wg ustanowionej przez konstytucję roty: "Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej".

Loading...


Pierwszą decyzją Izby w nowej kadencji był wybór Marszałka Sejmu. Stanowisko to objęła poseł Elżbieta Witek. W swoim wystąpieniu nowo wybrana Marszałek Izby podziękowała posłom za wybór, także posłom spoza jej środowiska politycznego, którzy oddali na nią głos. - To dla mnie ogromny zaszczyt, wyróżnienie i zobowiązanie - podkreśliła Elżbieta Witek. Jak dodała, każdy z posłów jest inny, ale są sprawy, które powinny łączyć. - Kiedy zdamy sobie sprawę z tego, ze w 37-milionowym narodzie jest 460 osób, które decydują o najważniejszych sprawach dla naszej Ojczyzny i obywateli, to jest to ogromne wyróżnienie, że zasiadamy w tej izbie - powiedziała Marszałek Sejmu. Zadeklarowała też, drzwi do jej gabinetu będą otwarte dla wszystkich posłów.

Następnie, zgodnie z wymogiem konstytucji, dymisję Rady Ministrów złożył premier Mateusz Morawiecki.

W przerwie obrad Marszałek Sejmu wraz z Marszałkiem-Seniorem i Szefem Kancelarii Sejmu była gościem inauguracyjnego posiedzenia Senatu X kadencji, złożyła też kwiaty przed tablicami pamiątkowymi w holu głównym Sejmu.

Na zakończenie pierwszego dnia obrad Izba wybrała też skład Prezydium Sejmu. Posłowie zdecydowali, że w skład Prezydium Sejmu IX kadencji obok Marszałek Sejmu wejdzie pięcioro Wicemarszałków. Izba wybrała na tę funkcję posłów: Włodzimierza Czarzastego, Małgorzatę Gosiewską, Małgorzatę Kidawa-Błońską, Ryszarda Terleckiego i Piotra Zgorzelskiego. Wicemarszałkowie będą reprezentować wszystkie kluby poselskie.

BM / pless.pl, źródło: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.