Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 4 listopada 2019
  • 12 listopada 2019
  • wyświetleń: 3408

Obchody Święta Niepodległości w gminie Pawłowice

11 listopada w gminie Pawłowice świętowane jest bardzo uroczyście. Duży akcent kładzie się na lokalny wymiar święta Małej Ojczyzny.

Obchody Święta Niepodległości w gminie Pawłowice - 11.11.2019 · fot. UG Pawłowice


Tradycją stało się, że podczas obchodów wyróżniane są osoby, firmy, instytucje i organizacje, które przyczyniają się do rozwoju i promocji gminy, a najlepsi uczniowie i studenci z gminy Pawłowice odbierają z rąk wójta stypendia naukowe.

Przed uroczystością w kościele św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach została odprawiona msza w intencji Ojczyzny, w której udział wzięły m.in. poczty sztandarowe z gminy Pawłowice i samorządowcy, a przewodniczył jej proboszcz ks. Eugeniusz Paruzel. Po mszy, wszyscy zebrani prowadzeni przez orkiestrę górniczą KWK "Pniówek" przeszli na plac przy Pomniku Ofiar II Wojny Światowej. Tutaj odśpiewano hymn, pawłowiccy harcerze zmienili wartę honorową, a delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty i znicze. Był również pokaz musztry przygotowany przez uczniów klasy mundurowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II.

W Centrum Kultury wójt gminy Franciszek Dziendziel powitał udekorowanych biało-czerwonymi kotylionami gości, a w swoim wystąpieniu przypomniał historyczne postacie związane z gminą: biskupa ołomunieckiego Stanisława Pawłowskiego, Karola Miarkę, posła Józefa Pisarka, teologa i laureata I edycji nagrody "Za Zasługi dla Gminy Pawłowice", nieżyjącego już ks. prof. Stanisława Pisarka, ale również przedsiębiorców, sportowców, ludzi kultury i młode pokolenie, które dopiero rozpoczyna działalność na rzecz Małej Ojczyzny. W Święto Niepodległości wszystkim mieszkańcom gminy Pawłowice życzę wolności potrzebnej do rozwoju, siły do pokonywania własnych ograniczeń, wzajemnego szacunku i zrozumienia oraz radosnego świętowania - mówił wójt.

Gromkie brawa otrzymał Filip Kwiatoń, uczeń klasy I c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Osiedlu Pawłowice, za recytację wiersza Władysława Bełzy "Czym będę". Filip był laureatem szkolnego konkursu recytatorskiego "Moja Ojczyzna" i najmłodszym artystą występującym tego dnia na scenie.

Stypendia naukowe w gminnych programach stypendialnych "Szansa", "Motywacja", "Warto się uczyć" i "Warto się uczyć" dla absolwentów szkół podstawowych trafiły w tym roku do 36. osób. Wsparcie finansowe dla najbardziej utalentowanych i pracowitych uczniów i studentów pochodzi z budżetu gminy Pawłowice.

SZANSA 2019:
Katarzyna Gryman, Nikola Stawarczyk, Łukasz Orszulik, Katarzyna Maron, Sebastian Drozd, Karolina Szymańska, Agata Lebioda, Monika Wieczorek, Agnieszka Szymańska, Klaudia Brejza, Karolina Brudny, Justyna Wieczorek, Patrycja Johna

MOTYWACJA 2019:
Mateusz Gabryel, Szymona Respondek, Aleksander Hartwig

WARTO SIĘ UCZYĆ 2019:
Dawid Radkowski, Krzysztof Maron, Maria Miler, Monika Wosińska, Wiktoria Macura, Konrad Pawliczek, Piotr Lazarek, Nadia Kloczkowska, Wiktor Swoboda, Monika Hanusek

WARTO SIĘ UCZYĆ dla absolwentów szkół podstawowych 2019:
Nina Makula, Zuzanna Król, Aleksandra Kowalska, Anna Zawadzka, Szymon Całus, Natalia Toborek, Grzegorz Wojakowski, Kornelia Kloczkowska, Patrycja Macura, Makary Sygacz

Ostatnią częścią spotkania było wręczenie srebrnych medali dla "Zasłużonych dla Gminy Pawłowice". Laureatów ogłosił Andrzej Szaweł - Przewodniczący Rady Gminy Pawłowice, który jest jednocześnie Przewodniczącym Kapituły Nagrody. Dotychczas przyznano 48 medali, które trafiły do 37 osób, z czego 6 osób było wyróżnionych pośmiertnie. Medale otrzymały również 4 firmy, 3 zespoły i 5 jednostek ochotniczych straży pożarnych. Tegorocznymi laureatami zostali: Monika Klyszcz- Kaczmarek - nauczycielka polskiego w Szkole Podstawowej nr 1 w Pawłowicach i opiekunka Młodzieżowej Rady Gminy, firma JAS-FBG S.A., w imieniu której nagrodę odbierał Daniel Chodukiewicz - dyrektor do spraw logistycznych oraz świętujący w 2019 r. dwudziestolecie istnienia zespół wokalny VIOLA.

Opis sylwetek laureatów - zobacz w dołączonych plikach.

Na zakończenie wystąpił pochodzący z Rybnika zespół Chwila Nieuwagi. W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą wybuchu pierwszego powstania śląskiego wykonał mało dotąd znane śląskie pieśni powstańcze, a także utwory własnego autorstwa. Ze szczególnym uznaniem ze strony publiczności spotkała się zaśpiewana po śląsku piosenka "Nie nerwuj Hanysa", a na bis zebrani wysłuchali utworu w języku czeskim.

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.