Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 4 listopada 2019
  • 5 listopada 2019
  • wyświetleń: 5993

Rady gmin i powiatu przeciwne nowelizacji specustawy węglowej

Rada Powiatu Pszczyńskiego negatywnie oceniła poselski projekt nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze, który m.in. ma umożliwić stanowienie obszarów specjalnego przeznaczenia na terenach ze strategicznymi złożami węgla. Radni zaznaczyli, że projektowane przepisy w zdecydowany sposób naruszają samorządność lokalną, pomijając głos społeczności lokalnej. Przeciw nowelizacji opowiedzieli się także radni z Kobióra i Goczałkowic-Zdroju.

Podczas sesji w dniu 30 października, Rada Powiatu Pszczyńskiego wyraziła stanowczy protest ws. przygotowanej przez grupę posłów tzw. specustawy węglowej.

Projektowane przepisy przewidują, że minister środowiska będzie mógł ustanowić strefę specjalnego przeznaczenia na terenach, gdzie znajdują się złoża węgla kamiennego i brunatnego, uznane przez rząd za strategiczne. Samorząd - choć nadal będzie wyrażał opinię w postępowaniu koncesyjnym i środowiskowym - nie będzie w stanie zablokować eksploatacji takich złóż.

Radni powiatowi w przyjętym stanowisku zaznaczyli, że niedopuszczalne jest ograniczanie w taki sposób wpływu samorządu lokalnego na kształtowanie ładu przestrzennego na terenach gmin. "Należy tutaj zwrócić uwagę, iż wydanie koncesji na wydobywanie złóż węgla "o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej" w specjalnym trybie proponowanym przez przedmiotowy projekt ustawy z pominięciem uzgodnień przez wójta gminy (burmistrza, prezydenta miasta), całkowicie wyklucza udział lokalnych samorządów w obronie społeczności, których problem negatywnych skutków działalności górniczej będzie bezpośrednio dotyczył" - podkreślili radni w przyjętym stanowisku i dodali, że przedmiotowy projekt ustawy, zmieniając akty prawa miejscowego, całkowicie pomija konsultacje społeczne.

"Popierając działania mające na celu troskę o bezpieczeństwo naszego Państwa, apelujemy jednocześnie o wzięcie pod uwagę również postulatów mieszkańców gmin górniczych oraz lokalnych władz samorządowych, którzy od lat doświadczają skutków prowadzenia działalności wydobywczej (...). Rada Powiatu Pszczyńskiego wyraża stanowczy protest przeciwko wprowadzeniu takich uregulowań, które w sposób rażący łamią nie tylko zasady postępowania administracyjnego w obszarze planowania przestrzennego, ale również w zdecydowany sposób naruszają samorządność lokalną, pomijając głos społeczności lokalnej" - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Za przyjęciem uchwały, wyrażającej stanowczy protest ws. nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego głosowało 16 radnych powiatowych, pięciu było przeciw, dwie osoby wstrzymały się od głosu. Uchwała zostanie przekazana Prezesowi Rady Ministrów, Marszałkowi Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej oraz Marszałkowi Senatu Rzeczpospolitej Polskiej.

Negatywne stanowiska ws. planowanej zmiany przepisów wyraziły także Związek Miast Polskich oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów, a także część innych śląskich samorządów, m.in. Rada Gminy Kobiór i Rada Gminy Goczałkowice-Zdrój. Radni tych dwóch gmin powiatu pszczyńskiego byli w tej sprawie jednogłośni.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.