Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 3 listopada 2019
  • 12 listopada 2019
  • wyświetleń: 23431

[ZDJĘCIA] Pszczyńskie obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości

11 listopada na Placu Zwycięstwa i Wolności w Pszczynie tłumnie zgromadzili się mieszkańcy powiatu pszczyńskiego, aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości.

Uroczystości 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości w Pszczynie - biało-czerwone - 11.11.2019 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Powiatowe obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny w kościele Wszystkich Świętych w Pszczynie. Następnie zgromadzeni przemaszerowali w takt muzyki granej przez Orkiestrę Rozrywkową Ogniska Muzycznego w Pszczynie na Plac Zwycięstwa i Wolności.

Wszyscy wspólnie odśpiewali hymn Polski w ramach ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do Hymnu".
- 11 listopada 1918 r. nasz kraj odzyskał niepodległość. Zdarzył się cud, że po okrutnej wojnie, po 123 latach zaborów, udało się połączyć i utworzyć na nowo polskie państwo. Polacy różnili się pewnie nie mniej, niż dzisiaj. Ale działając wspólnie, doprowadzili do powrotu Polski na mapę Europy - mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyński podkreślając, że trzy powstania śląskie, z których pierwsze rozpoczęło się w powiecie pszczyńskim, a także plebiscyt na Górnym Śląsku wywarły istotny wpływ na kształt granic odrodzonego i niepodległego państwa polskiego. Przypomniała także, że 30 lat temu Polska wróciła na mapę państw demokratycznych.

Uroczystości 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości w Pszczynie - msza św. za Ojczyznę w kościele parafialnym Wszystkich Św. - 11.11.2019 r. · fot. Andrzej Grynpeter


- Od 30 lat budujemy Polskę od nowa - rękami obywateli. Po 30 latach samorządności możemy powiedzieć, że żyjemy w Polsce pięknej i wolnej. Wolność mamy, ale ciągle musimy ją zagospodarowywać i o nią dbać - mówiła starosta.

- W obliczu zniewolenia, siła narodu polskiego i duch patriotyzmu była wielka, a mimo trudnych chwil, naród, flaga, godło i hymn przetrwały. Dziś z pełnym szacunkiem oddajemy hołd wszystkim tym, którzy o wolną Polskę walczyli - mówiła Barbara Sopot-Zembok, zastępca burmistrza Pszczyny.

Uroczystości 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości w Pszczynie - przemarsz z kościoła na Plac Wolności i Zwycięstwa - 11.11.2019 r. · fot. Andrzej Grynpeter


W trakcie obchodów gratulowano Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu w Pszczynie, które 11 listopada obchodzi swoje święto. Członkowie Bractwa oddali salwę honorową.

Adrian Zieleźnik, uczeń Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie wykonał utwór "O mój rozmarynie". Odśpiewany został także utwór patriotyczny "Rota".

Uroczystości 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości w Pszczynie - uroczystości oficjlane pod pomnikiem Wolności i Zwycięstwa - 11.11.2019 r. · fot. Andrzej Grynpeter


W obchodach wzięły udział delegacje i poczty sztandarowe pszczyńskich instytucji, organizacji, inspekcji i straży, parlamentarzyści, samorządowcy, harcerze, bracia kurkowi, uczniowie klas mundurowych, młodzież i dyrektorzy pszczyńskich szkół oraz mieszkańcy powiatu pszczyńskiego. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem na Placu Zwycięstwa i Wolności.

Po uroczystości w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pszczynie mieszkańcy mogli poczęstować się tradycyjną, strażacką grochówką przygotowaną przez OSP Pszczyna.

Uroczystości 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości w Pszczynie - złożenie wieńcy i wiązanek kwiatów pod pomnikiem Wolności i Zwycięstwa - 11.11.2019 r. · fot. Andrzej Grynpeter

ab, BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.