pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

 • 24 października 2019
 • 27 października 2019
 • wyświetleń: 6726

Coraz więcej prób oszustw metodą na policjanta. Niektóre z nich udane

W ostatnich dniach po raz kolejny dali o sobie znać oszuści podający się za policjanta. Niestety swoje oszczędności straciło kilku mieszkańców naszego powiatu. Apelujemy o ostrożność i przypominamy, że policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy, numerów PIN lub haseł do kont bankowych i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!

Co jakiś czas policjanci apelują o zachowanie środków ostrożności podczas rozmów telefonicznych z nieznajomymi, szczególnie z osobami proszącymi o pieniądze. Najczęstszym sposobem działania sprawców jest metoda "na policjanta". Oszuści wiedzą, że gdy przedstawią się jako funkcjonariusze policji, rozmówca nawet nie pomyśli o ewentualnym kłamstwie. Niestety, prawda często bywa bardzo kosztowna dla pokrzywdzonych, a przestępcy stosują coraz nowsze metody wyłudzania pieniędzy.

Niestety, w ostatnich dniach kilku mieszkańców naszego powiatu straciło swoje oszczędności. Pokrzywdzone osoby były przekonane, że pomagają swoim najbliższym, którzy mieli wypadek drogowy. W rzeczywistości nic takiego nie miało miejsca i mieszkańcy stracili swoje oszczędności.

Inne metody działania przestępców to gdy podają się za prokuratora i funkcjonariusza CBŚP, którzy w rozmowie telefonicznej nakłaniają osobę starszą do udostępnienia danych umożliwiających dostęp do konta bankowego, po czym wypłacają zgromadzone oszczędności seniora.

Jedna z naszych czytelniczek podzieliła się z nami historią, która dotknęła jej rodziców:

21 października zadzwonił do moich rodziców zapłakany chłopak, w tle słychać było spazmującą kobietę, zwrócił się do mojej mamy, która odebrała telefon: Babciu, pomocy, mieliśmy z rodzicami wypadek, zginął człowiek, rodzice są w szpitalu, to była moja wina, potrzebuję pieniędzy na wpłatę kaucji inaczej zostanę zatrzymany!

Moja mama jak najbardziej poważnie potraktowała ten telefon, bardzo się wystraszyła, niestety dla oszustów, nie posiadała oczekiwanych pieniędzy ani w domu, ani jak sugerował dzwoniący w banku, ani biżuterii (co też zasugerował dzwoniący), tym razem wyłudzenie się nie powiodło.

Uważajcie, ostrzeżcie swoich bliskich, bo taki telefon, to nie tylko obawa utraty majątku, to zagrożenie dla zdrowia i życia osób starszych i schorowanych!


Pamiętaj:
 • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
 • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
 • nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
 • po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj policję.
 • Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!


Jak działają oszuści?
 • dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej,
 • rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki,
 • utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji,
 • kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.


Apel o ostrożność policjanci kierują również do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na te osoby, które mieszkają samotnie. Zwykła przezorność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności - zwracają uwagę policjanci.

BM / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.