Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 23 października 2019
  • 27 października 2019
  • wyświetleń: 5324

PKP PLK zmodernizują linię kolejową i przystanek w Goczałkowicach

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczynają realizację dużej inwestycji, która obejmie także prace w Goczałkowicach-Zdroju. Planowana jest m.in. budowa przejścia podziemnego łączącego perony w okolicy przystanku w Zdroju.

PKP PLK zmodernizują linię kolejową i przystanek w
PKP PLK zmodernizują linię kolejową i przystanek w Goczałkowicach · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


Chodzi o projekt pn. "Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E30 i E65) na obszarze Śląska, Etap I: linia E65 na odc. Będzin - Katowice - Tychy - Czechowice-Dziedzice - Zebrzydowice: LOT C na odcinku podg. Most Wisła- Czechowice - Dziedzice - Zabrzeg". Jego wartość to 1,4 mld zł, prace są współfinansowane przez Unię Europejską w ramach instrumentu CEF "Łącząc Europę".

W ramach inwestycji zmodernizowana zostanie linia kolejowa Goczałkowice-Zdrój - Czechowice-Dziedzice - Zabrzeg. Projekt przewiduje wymianę prawie 47 km torów i 56 km sieci trakcyjnej. Na liniach zwiększy się prędkość pociągów osobowych do 160 km/h i towarowych do 120 km/h. Sprawniej pojadą pociągi na trasie z Katowic do Zebrzydowic i Wisły Głębce. Na kolejowym węźle Czechowice-Dziedzice przebudowane zostaną urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Będzie też nowe lokalne centrum sterowania (LCS) wyposażone w nowoczesne systemy. Prace obejmą również ponad 150-metrowy most na Wiśle (między Goczałkowicami a Czechowicami-Dziedzicami) oraz 22 inne obiekty inżynieryjne. Perony będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Jakie jeszcze roboty w ramach tej dużej inwestycji prowadzone będą w gminie Goczałkowice-Zdrój? Jak informuje Katarzyna Głowacka z PKP PLK zmodernizowany zostanie przystanek Goczałkowice-Zdrój - powstaną tam dwa perony jednokrawędziowe o długości 200 m, które będą podwyższone, aby ułatwić podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Zostaną wyposażone w nowe ławki, wiaty, oświetlenie i tablice informacyjne. Nowym elementem będzie przejście podziemne łączące dwa przeciwległe perony z pochylniami, co umożliwi podróżowanie osobom o ograniczonej mobilności. Modernizacja obejmie też wymianę torów, sieci i urządzeń sterowania ruchem kolejowym na odcinku Goczałkowice Zdrój - Czechowice-Dziedzice - Zabrzeg. Wybudowane zostaną ekrany akustyczne, aby zminimalizować hałas w obrębie przystanku.

Podpisana została już umowa na wykonanie prac. PKP PLK informuje, że roboty powinny zakończyć się do października 2023 r. Wykonawcą jest firma Budimex Budownictwo Sp. z o.o.

BM / pless.pl, źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.