pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 20 października 2019
  • wyświetleń: 6793

Dwa wyróżnienia dla Studzionki w konkursie "Piękna wieś"

Podczas XVI Forum Sołtysów dyskutowano o przeszłości i przyszłości wsi, a także o jej sile jaką jest dziedzictwo kulturowe. Tradycyjnie podczas spotkania podsumowano konkurs "Piękna wieś województwa śląskiego". Dwa wyróżnienia przyznano sołectwu Studzionka.

Studzionka zajęła 3. miejsce w konkursie "Piękna wieś" · fot. Urząd Marszałkowski


W spotkaniu uczestniczyli m. in. minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś, Członek Zarządu Województwa Śląskiego Beata Białowąs, parlamentarzyści, radni Sejmiku Śląskiego, samorządowcy, a przede wszystkim licznie zgromadzone delegacje sołectw.

W imieniu marszałka Jakuba Chełstowskiego, XVI Forum Sołtysów zainaugurowała Beata Białowąs - Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w tak wyjątkowym i barwnym wydarzeniu, jakim jest Forum Sołtysów. Śląskie to w 69% tereny wiejskie, należy o tym pamiętać, a my jako Zarząd Województwa Śląskiego o tym pamiętamy i chcemy nasze tereny wiejskie wspierać i promować. Przeznaczamy coraz więcej środków finansowych, podejmujemy kolejne inicjatywy, to wszystko ma na celu wyrównać różnice miedzy wsią a miastem. Należy również podkreślić niesamowitą siłę terenów wiejskich, jaką są ludzie, którzy w wyjątkowy sposób pielęgnują tradycję, kulturę i historię.

Tradycyjnie podczas Forum Sołtysów podsumowano konkurs "Piękna wieś województwa śląskiego". W tegorocznej edycji przyznano nagrody i wyróżnienia w pięciu kategoriach. Celem konkursu "Piękna wieś województwa śląskiego" jest wspieranie rozwoju wsi poprzez pobudzanie aktywności gospodarczej, kształtowanie ładu przestrzennego oraz pielęgnowanie środowiska naturalnego. Konkurs promuje działania związane z zachowaniem tradycji oraz wzmacnianiem poczucia tożsamości lokalnej mieszkańców wsi.

W kategorii "Najpiękniejsza wieś" zwyciężyła wieś Rudno. Najpiękniejszą zagrodą wybrano gospodarstwo Janusza Mróz z miejscowości Strumień. Z kolei budowa świetlicy wiejskiej przy OSP w Radostkowie w gm. Mykanów otrzymała najwyższe laury w kategorii "Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi". Inscenizacja "Żniwa" przygotowana przez gm. Wręczyca Wielka zwyciężyła w kategorii "Najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycję, obrzędy i zwyczaje". W kategorii "Najlepsza strona internetowa" zwyciężyła strona sołectwa Studzionka z gm. Pszczyna.

BM / pless.pl, źródło: Urząd Marszałkowski

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.