pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 12 października 2019
  • wyświetleń: 5766

[ZDJĘCIA] 20-lecie Zespołu Szkół nr 3 im. Janusza Korczaka

W naszej szkole każdy uczeń jest ważny, a jego uczucia i godność są szanowane, każdy czuje się jak w domu - podkreśla społeczność szkolna Zespołu Szkół nr 3 im. Janusza Korczaka w Pszczynie, która świętuje jubileusz 20-lecia placówki.

20-lecie Zespołu Szkół nr 3 im. Janusza Korczaka · fot. Powiat


Uroczystość zamykająca cykl obchodów 20-lecia funkcjonowania ZS nr 3 w Pszczynie odbyła się 11 października. Uczniowie przygotowali program artystyczny, w którym pięknie zaprezentowali swoje talenty. Na scenie wystąpili razem ze swoimi nauczycielami i dyrektorem. - Przez ten występ widać, jakimi profesjonalistami są pracujący tutaj ludzie, jak ich pasje przenikają przez talenty i występ ich uczniów - mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyński. W uroczystości wzięli także udział starosta partnerskiego powiatu Anhalt-Bitterfeld, Uwe Schulze oraz wicestarosta Bernhard Böddeker

Zespół Szkół nr 3 im. Janusza Korczaka to szkoła dla dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych i wychowawczych, która istnieje dla ucznia, jego rodziny i najbliższego środowiska - społeczności lokalnej.

Szkoła nie tylko uczy i wychowuje, ale także dba o integrację uczniów z otoczeniem i dziedzictwem kulturowym regionu, a także wspiera oraz inicjuje działania integracyjne na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Jej najważniejszą misją jest rozwój dziecka.

- 20 lat to szmat czasu. Wcześniej była jeszcze Szkoła Podstawowa nr 23 i od niej wszystko się zaczęło. Mnóstwo osób przez szkołę się przewinęło. Wszystkim, którzy mieli wpływ na to, w jaki sposób teraz funkcjonujemy, działamy, jak wyglądamy i czym się możemy pochwalić, gorąco dziękuję - mówił Grzegorz Kuczera, który od 20 lat jest dyrektorem ZS nr 3 w Pszczynie.

Z okazji jubileuszu w ramach Biblioteczki Ziemi Pszczyńskiej została wydana publikacja "Jest taka szkoła. 20-lecie Zespołu Szkół nr 3 im. Janusza Korczaka w Pszczynie". Książka przedstawia historię szkolnictwa specjalnego w powiecie pszczyńskim, jest także opracowaną przez nauczycieli monografią placówki.

Z książki dowiadujemy się, że początki szkolnictwa specjalnego na terenie Pszczyny sięgają drugiej połowy lat 60. XX wieku. Na początku były to klasy specjalne dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, które tworzono przy szkołach ogólnodostępnych. W 1994 roku została utworzona samodzielna placówka - Szkoła Podstawowa Specjalna nr 23 w Pszczynie. W 1999 r. uchwałą Rady Powiatu Pszczyńskiego utworzono Powiatowy Zespół Szkół nr Specjalnych w Pszczynie, w skład którego weszły szkoła podstawowa oraz gimnazjum, a w 2002 roku rozpoczęła tu działalność także szkoła zawodowa (w 2004 zmieniono nazwę na Zespół Szkół nr 3). Ważnym momentem w życiu szkoły było nadanie jej w 2008 r. imienia Janusza Korczaka. Społeczność szkolna wdraża w życie jego słowa: "Chcę bo kocham, chcę bo umiem, chcę więc mogę, chcę, bo wierzę". Ważne jest także kolejne motto: Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie - naucz, jeśli nie wie - wytłumacz, jeśli nie może - pomóż".

zs nr 3
fot. Powiat

ab, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.