pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 9 października 2019
  • wyświetleń: 2447

Co musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz budowę domu? Podstawowe informacje dla inwestora

Materiał partnera:

Budowa domu to przedsięwzięcie wymagające dobrego przygotowania, cierpliwości i doskonałej organizacji czasu. Aby nie pogubić się w gąszczu przepisów i procedur, warto wcześniej przygotować się do tematu, który na kolejne miesiące będzie zaprzątał naszą głowę. Co musimy wiedzieć, nim przystąpimy do budowy domu? Przedstawiamy kilka praktycznych porad dla przyszłych inwestorów.

Od czego zacząć? Zanim wybierzemy projekt domu.Większość ludzi decydujących się na budowę domu zaczyna od tego by przejrzeć projekty domów i wybrać ten jedyny dla siebie. Dobrze, że wybór naszego przyszłego domu emocjonuje nas i pochłania naszą ciekawość, ale nie jest to właściwy ruch, na początek. Problemem mogą okazać się warunki zabudowy wydane dla naszej działki. Co z tego, że wybierzemy sobie gotowy projekt domu, który w pełni nam odpowiada, jeśli nie będzie on spełniał warunków zabudowy, lub miejscowego planu zagospodarowania terenu? W tej sytuacji może opanować nas frustracja, której lepiej oszczędzić sobie na początku budowy domu. Dlatego, zanim wybierzemy projekt domu, warto wystąpić o warunki zabudowy dla naszej działki. Znając ich zapisy możemy wybrać na ich podstawie projekt domu, który nie będzie kolidował z założeniami przestrzennymi naszej okolicy.

Wybieramy projekt domu. Kilka pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć.Projekty domów dzielą się na dwie kategorie - gotowe i indywidualne. To podstawowy wybór jakiego musimy dokonać. Decydując się na gotowy projekt domu oszczędzamy czas, pieniądze i kupujemy sprawdzony, realizowany wielokrotnie plan. Indywidualny projekt domu to na pewno dłuższy czas realizacji, większe koszty nabycia i pewnego rodzaju eksperyment, którego my jako inwestorzy jesteśmy głównymi aktorami. Budujemy dom, którego nikt wcześniej nie budował, dlatego nie możemy oprzeć się na doświadczeniu innych i wiedzy nabytej przy poprzednich realizacjach. Jeśli jesteśmy w stanie poradzić sobie z tymi komplikacjami i mamy odpowiednio dużo czasu, by czekać na projekt, mamy gwarancję, że nasz dom będzie oryginalny, wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju.

Wybierając gotowe projekty domów nie kupujemy kota w worku. Musimy tylko dobrze wybrać. Zdecydować, czy chcemy budować dom parterowy, czy z poddaszem, czy interesują nas projekty domów z garażem, czy bez, w końcu, czy nasz przyszły dom będzie nowoczesny, czy raczej utrzymany w tradycyjnym stylu. Na te wszystkie pytania musimy sobie odpowiedzieć, przeglądając projekty domów i wybierając ten jedyny.

Dom przy Alabastrowej 54 - www.galeriadomow.pl

Dom przy Alabastrowej 54 - www.galeriadomow.pl

Projekt to jeszcze nie wszystko. Wielu inwestorów żyje w przekonaniu, że wystarczy kupić projekt domu i zanieść go do starostwa, a od razu, bez problemu, otrzymamy pozwolenie na budowę. Nic bardziej mylnego! Aby uzyskać pozwolenie na budowę, należy przedstawić projekt budowlany, nie gotowy projekt domu. Aby z typowego projektu domu stworzyć projekt budowlany potrzebna jest adaptacja projektu do lokalnych warunków działki. To konieczna czynność, wymagana w przypadku każdego projektu gotowego. Adaptację - dostosowanie projektu do naszej działki - realizuje lokalny architekt z uprawnieniami projektowymi. W trakcie adaptacji możemy wraz z projektantem nanosić wszelkie zmiany do na projekt. Architekt czerwonym kolorem wprowadza je do dokumentacji, wykonując również plan zagospodarowania terenu. Po wykonaniu adaptacji komplet dokumentów można złożyć w właściwym dla miejsca budowy organie administracyjnym (Starostwo Powiatowe, Urząd Gminy, Urząd Miasta).

Dom przy Alabastrowej 55

Dom przy Alabastrowej 55 - www.galeriadomow.pl

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę możemy wreszcie przystąpić do realizacji inwestycji. Po drodze czeka nas jeszcze kilka kluczowych decyzji: wybór kierownika budowy, ekipy budowlanej i cała seria decyzji odnoszących się do przyszłego wyglądu naszego domu - zarówno jego wnętrza, jak i estetyki wykończenia zewnętrznego. Na konieczność ciągłego podejmowania decyzji musimy się przygotować, ale wybierając rozważnie i z namysłem, możemy być pewni, że efekt końcowy nas zachwyci i odmieni nasze życie na kolejne lata. Własny dom to inwestycja, którą warto podjąć, to decyzja, która ma tylko i wyłącznie pozytywne skutki.