pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 5 października 2019
  • wyświetleń: 4022

Goczałkowice-Zdrój znalazły się wśród najlepszych samorządów!

Gmina Goczałkowice-Zdrój zajęła V miejsce w prestiżowym Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej" 2019 w kategorii gminy wiejskie.

Goczałkowice wśród najlepszych samorządów!
Goczałkowice znalazły się wśród najlepszych samorządów! · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


W Rankingu Samorządów dziennika "Rzeczpospolita" wyróżniane są najlepsze miasta i gminy w Polsce pod względem trwałego, zrównoważonego rozwoju. Wyniki powstały na podstawie analizy szerokiego spektrum danych. Dotyczyły one trwałości ekonomiczno-finansowej, trwałości społecznej oraz trwałości środowiska, pod uwagę brano również jakość zarządzania urzędem. Jak podkreślano, jest to ranking zrównoważonego rozwoju, a także ranking pokazujący liderów przyszłości. W tym roku to prestiżowe zestawienie przygotowano po raz XV.

Wśród najlepszych samorządów w Polsce znalazła się gmina Goczałkowice-Zdrój, która uplasowała się na V miejscu w zestawieniu gmin wiejskich z całego kraju. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w poniedziałek, 30 września nagrodę odebrała wójt gminy, Gabriela Placha. Wręczenie wyróżnień w poszczególnych kategoriach odbyło się w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Spotkali się tam przedstawiciele samorządów z całego kraju.

Na czele Kapituły Rankingu stał były premier, prof. Jerzy Buzek. - Nadrzędną cechą tego rankingu jest to, że zaczynano zawsze od twardych danych finansowych. I to jest kryterium selekcji. Jest ono bardzo obiektywne - przyznał prof. Buzek. Były premier zwrócił uwagę, że samorządy to mieszkańcy. - Jeśli mówicie, że o coś walczycie, to nie mówcie, że to samorząd coś traci, że samorządowi jest coś odbierane. Mówcie, że to obywatele tracą, że to mieszkańcom jest coś odbierane. Trzeba to mówić jasno i głośno, że wy, samorządowcy, jesteście częścią społeczności lokalnej - zauważył J. Buzek.

Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali: Sopot (miasta na prawach powiatu), Morawica w woj. świętokrzyskim (gminy miejskie i miejsko-wiejskie) oraz Wielka Wieś w woj. małopolskim (gminy wiejskie). Podczas gali Nagrodę Fundament Rzeczpospolitej im. Michała Kuleszy, współtwórcy samorządu terytorialnego w Polsce odebrał Piotr Uszok, były prezydent Katowic.

new / pless.pl, źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.