pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 28 września 2019
  • 29 września 2019
  • wyświetleń: 5262

Zmarł Ludwik Kamiński - Kresowiak, Sybirak, Ślązak. Pogrzeb we wtorek

26 września zmarł Ludwik Kamiński z Pszczyny - Kresowiak, Sybirak, Ślązak. Społecznik, zaangażowany w działalność na rzecz niesłyszących, współorganizator i organizator kół Polskiego Związku Głuchych na Śląsku. Miał 94 lata.

Pogrzeb odbędzie się we wtorek, 1 października, o godz. 11.00 w kościele pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie.

Ludwik Kamiński
Ludwik Kamiński · fot. Renata Botor-Pławecka


Ludwik Kamiński urodził się w 1925 r. w Słonimie na dawnych Kresach Wschodnich (dziś Białoruś). Gdy miał dziewięć lat, stracił słuch. Gdy miał 15 lat, razem z mamą i siostrą został zesłany do Kazachstanu. Wcześniej do łagru w Komi trafił ojciec. Na wolnej zsyłce w Olgówce Ludwik z mamą i siostrą spędzili 6,5 roku.

Przez cały okres zsyłki Ludwik pisał dziennik. Pamiętnik ten, będący dokumentem katorgi sybirskiej, został wydany w 2017 r. pod tytułem "Wspomnienia dziecka - zesłańca z Kazachstanu" przez Pro Memoria. Stowarzyszenie Bitwy pod Pszczyną 1939.

Po wojnie Ludwik Kamiński trafił na Śląsk, a dzięki żonie - do Pszczyny. W 1947 r. współorganizował koło Polskiego Związku Głuchych w Chorzowie, organizował też kilka innych kół na Śląsku: w Rudzie Śląskiej, Lipinach Śląskich, Katowicach, Rybniku, Pszczynie, Mikołowie. Był prezesem Klubu Sportowego Głuchych w Pszczynie. Prowadził Apostolstwo Niesłyszących w całej Polsce.

Uczył osoby niesłyszące czytać i pisać. Bardzo zależało mu na tym, by mogły zdobywać wykształcenie i normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

Przedstawiając się, zawsze mówił o sobie: "Kresowiak, Sybirak i Ślązak". Kochał Śląsk i Pszczynę, ale też nigdy nie zapomniał o rodzinnym Słonimie. Zaangażował się w działalność mającą na celu dotarcie do słonimian rozsianych po Polsce, by mogli kultywować pamięć o swych stronach. Równocześnie organizował w Polsce kolonie dla dzieci ze Słonima - by nie zapomniały o polskich korzeniach. W latach 90. pan Ludwik zawoził do Słonima dary, głównie lekarstwa i książki.

Jego wielką pasją, od dzieciństwa, były szachy. Zarażał tą pasją. Był liderem sekcji szachowej PZG w Pszczynie.

W 2015 r. Ludwik Kamiński otrzymał nominację do prestiżowej, ogólnopolskiej Nagrody im. Jana Rodowicza "Anody" w kategorii "Postawa życiowa stanowiąca wzór do naśladowania dla młodych pokoleń".

Renata Botor-Pławecka

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.