pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 26 września 2019
  • wyświetleń: 2821

[FOTO] Bezpieczne i samodzielne życie osób z niepełnosprawnością

Osoby z niepełnosprawnością sensoryczną oraz ich opiekunowie dowiedzieli się, jak samodzielnie radzić sobie w codziennym życiu.

Warsztaty dla osób niewidomych oraz niesłyszących - 25.09.2019 · fot. Powiat


Krzysztof Wostal z Fundacji Transgresja poprowadził w Starostwie Powiatowym w Pszczynie warsztaty dla osób niewidomych oraz niesłyszących. Prezentował techniki poruszania się z białą laską lub przewodnikiem, umiejętność komunikowania się z użyciem pętli indukcyjnej lub systemu FM, sposoby korzystania z aplikacji na smartfony i inne metody korzystania z już istniejących udogodnień w przestrzeni publicznej.

Wszystkie te rozwiązania pomagają osobom z niepełnosprawnością sensoryczną zwiększyć poziom samodzielności w przestrzeni publicznej i w życiu codziennym. Krzysztof Wostal sam jest doskonałym przykładem na to, że osoba niewidoma i słabosłysząca może nie tyko radzić sobie samodzielnie w codziennych sprawach, ale także prowadzić aktywne życie zawodowe. Już będąc kilkuletnim chłopcem stracił wzrok i częściowo słuch. Jest jednak aktywnym podróżnikiem, szkoleniowcem, nauczycielem i dziennikarzem.

- W przestrzeni publicznej dostępnych jest coraz więcej udogodnień, które ułatwiają nam życie i wpływają pozytywnie na nasze bezpieczeństwo. Ja korzystam z przenośnej pętli indukcyjnej, mam specjalne aplikacje w telefonie, dzięki którym potrafię sam dzwonić, pisać smsy, a nawet prowadzić Facebooka. Tymczasem ciągle spotykam się z tym, że osoby niewidome wstydzą się białej laski. Ten przyrząd jest przecież naszym przyjacielem i także pod względem prawnym, kiedy dojdzie do wypadku nawet z naszej winy, biała laska uchroni nas przed konsekwencjami - mówił Krzysztof Wostal.

Warsztaty odbyły się na zaproszenie starosty pszczyńskiej, Barbary Bandoły w ramach realizowanego przez Fundację Transgresja projektu "Pomoc to moc". Wzięło w nich udział 40 osób. Tłumaczone były na język migowy.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.