pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 25 września 2019
  • wyświetleń: 608

MotoGP: Motocyklowe Mistrzostwa Świata - co warto o nich wiedzieć?

Materiał partnera:

Motocyklowe Mistrzostwa Świata MotoGP to królewska kategoria w zakresie wyścigowych sportów motorowych. Na jednostkach wyposażonych w silniki pojemności do 1000 cm3 kierowcy osiągają prędkości powyżej 300 km/h. Sport ten jest niebezpieczny i pełen adrenaliny, ale jednocześnie w pełni wyjątkowy.

vMotoGP: Motocyklowe Mistrzostwa Świata


Początki MotoGP na świecieMotoGP, czyli Motocyklowe Mistrzostwa Świata (ang. Grand Prix Motorcycle Racing), to najbardziej prestiżowe i jednocześnie wymagające wyścigi motocyklowe organizowane na świecie. Pierwsze wzmianki o motocyklowych Grand Prix opisują wyścigi realizowane już pod koniec XIX wieku. Prawdziwy początek wyścigów, przypominających faktycznie współczesne MotoGP, miał miejsce w roku 1949. Wówczas zostały utworzone Mistrzostwa Świata przez Międzynarodową Federację Motocyklową.

Na początku królewska kategoria była określana mianem "500cc", które odnosiło się do pojemności silnika pojazdów. Wraz z rozwojem technologicznym wpływającym na coraz to nowsze konstrukcje motocykli zasady MotoGP zmieniały się w czasie. Już na początku zakazane było stosowanie silników z turbodoładowaniem, z kolei pod koniec lat 50. XX wieku zdelegalizowano wykorzystywania owiewek typu lotniczego. To również czas, kiedy triumfy święcą takie zespoły, jak Mondial, Gilera czy Moto Guzzi.

Koniec lat 70. XX wieku w MotoGP to ważny moment, w którym konstrukcje stalowe zaczęły być wypierane przez znacznie lżejsze konstrukcje aluminiowe. Dwie dekady później motocykle zaczęły się już w znacznym stopniu składać z włókna węglowego, które rozwijane jest do dziś.

Współczesne MotoGP i najbardziej utalentowani zawodnicy w historii MistrzostwNa przestrzeni dekad występowały równolegle różne klasy Motocyklowych Mistrzostw Świata na podobnej zasadzie, jak można wyróżnić Formułę 1, Formułę 2 czy Formułę 3. Obecna, MotoGP, zastąpiła najwyższą klasę, 500cc, w roku 2001. Przez lata zmieniała się specyfikacja dopuszczonych do użytku maszyn. W roku 2007 na cztery lata zmniejszono dopuszczalną pojemność silników motocykli z 990cm3 do 800cm3. Wynikało to ze zbyt wysoki prędkości uzyskiwanych przez zawodników, a także śmiercią japońskiego sportowca Daijiro Kato po wypadku na torze. Od 2011 roku pojemność silników wynosi 1000cm3. Najwyższą prędkość w historii uzyskał Andrea Iannone w 2016 roku - 354,9 km/h. Obecnie w skład pucharu Grand Prix MotoGP wchodzi aż 19 wyścigów, które odbywają się na torach na różnych kontynentach świata.

Najwięcej, aż osiem, tytułów Mistrza Świata MotoGP uzyskał legendarny Giacomo Agostini, rozpoczynający karierę jeszcze w latach 60. XX wieku. Do współczesnych największych mistrzów zaliczyć należy słynnego Valentino Rossiego z wynikiem łącznie 89 zwycięstw i siedmiu tytułów MŚ. Z wynikiem dotychczas pięciu tytułów MŚ i 44 zwycięstw "ściga" go hiszpański zawodnik, Marc Marquez. Do innych utalentowanych i najbardziej utytułowanych mistrzów świata zaliczyć należy m.in. Michaela Doohana, Mike’a Hailwooda, Eddiego Lawsona, Johna Surteesa, Geoffa Duke’a i Jorge’a Lorenco.