Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 3 września 2019
  • 8 września 2019
  • wyświetleń: 2950

Jubileusz i Dzień Otwarty na budowie Domu Ojca Pio

Za nami:

Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie obchodzi jubileusz 20-lecia. Uroczystość zaplanowano na dzień liturgicznego wspomnienia patrona hospicjum, który przypada 23 września. Natomiast 8 września hospicjum zaprasza na Dzień Otwarty budowy Domu Ojca Pio oraz - wraz ze swoją macierzystą parafią pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pszczynie − na festyn parafialny, z którego część dochodu zostanie przeznaczona na hospicjum.

Budowa - okna na taras w swietlicy dla seniorow
Budowa - okna na taras w świetlicy dla seniorów w Domu Ojca Pio · fot. Hospicjum św. Ojca Pio


Budowa kompleksu hospicyjno-opiekuńczego "Dom Ojca Pio" rozpoczęła się w 2015 r. na terenie przekazanym przez Radę Miejską w Pszczynie. Ogromnym nakładem finansowym hospicjum teren został przygotowany pod budowę (wykopano i usunięto pozostałości po węźle ciepłowniczym, założono uzbrojenie i wszystkie media).

Od początku hospicjum prowadziło budowę nie umniejszając w żaden sposób swojej codziennej działalności − organizacji i sprawowania opieki nad osobami w terminalnym okresie choroby nowotworowej, których z roku na rok jest coraz więcej. W 2015 roku było to ok. 30 osób miesięcznie, w 2019 roku jest to już 50 pacjentów na miesiąc. Jednocześnie (od 2017 r.) hospicjum prowadzi także działalność opiekuńczą nad osobami niesamodzielnymi, rozwijając kompleksową opiekę nad seniorami w ich miejscach zamieszkania. Obecnie jest to ponad 20 osób na miesiąc.

hospicjum
Wizualizacja architektoniczna Domu św. Ojca Pio w Pszczynie


Ze względu na bardzo wysokie koszty budowy, a jednocześnie rosnące potrzeby społeczne, pierwszą budowaną częścią kompleksu jest budynek przeznaczony na Ośrodek Dziennego Pobytu Osób Niesamodzielnych dla 40 pacjentów, Poradnię Paliatywną i kuchnię. Po uruchomieniu tej części oraz zgromadzeniu potrzebnych środków rozpocznie się budowa hospicjum stacjonarnego (na 32 miejsca) wraz z kaplicą.

hospicjum
Wizualizacja nowej siedziby Hospicjum im. Św. Ojca Pio


Podczas Dnia Otwartego Budowy będzie można poznać rozplanowanie i funkcje poszczególnych pomieszczeń i ocenić stan prac budowlanych, ponieważ od kilkunastu miesięcy większość z nich prowadzona jest wewnątrz. Godziny otwarcia budowy w niedzielę, 8 września: 9.00−14.00. Na miejscu obecni będą pracownicy i wolontariusze z hospicjum, z którymi będzie można porozmawiać.

BM / pless.pl, źródło: Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.