pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 14 sierpnia 2019
  • 17 sierpnia 2019
  • wyświetleń: 11235

[ZDJĘCIA] Defilada Wierni Polsce - Święto Wojska Polskiego

W Katowicach, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbyły się centralne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego i wielka defilada, która ściągnęła do stolicy regionu dziesiątki tysięcy osób.

Defilada WIERNI POLSCE w Katowicach z okazji Święta Wojska Polskiego oraz dla upamiętnienia 100-rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego - część piesza defilady - 15.08.2019 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Tegoroczna defilada odbywała się z okazji Święta Wojska Polskiego i 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Udział w niej wziął prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, ministrowie, parlamentarzyści oraz władze regionu, z marszałkiem Jakubem Chełstowskim na czele.

- Powstańcy Śląscy nie byli żołnierzami Wojska Polskiego, ale czuli się polskimi żołnierzami, bo ten kto chwyta za broń, żeby walczyć o polskość, ma prawo się tak czuć. Dziś, jako mieszkańcy suwerennego państwa jesteśmy im za to wdzięczni. Polski Śląsk to efekt trzech Powstań Śląskich, dzięki temu te ziemie stały się częścią odradzającej się Rzeczypospolitej Polskiej. Wojsko Polskie stanowi dziś mur ochronny dla wszystkich obywateli lojalnych wobec Polski - podkreślał prezydent RP, Andrzej Duda.

Defilada WIERNI POLSCE w Katowicach z okazji Święta Wojska Polskiego oraz dla upamiętnienia 100-rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego - część zmechanizowana defilady - 15.08.2019 r. · fot. Andrzej Grynpeter


- Sto lat temu mieszkańcy Śląska chwycili nie tylko biało-czerwone flagi, ale także broń i z bronią w ręku ukształtowali granice odradzającej się Polski. Dzięki ich bohaterskiej postawie cieszymy się wolną Polską. Hart ducha polskich żołnierzy walczących pod Warszawą i Powstańców Śląskich pokazał jak bardzo Polacy cenią wolność i to umiłowanie wolności wpłynęło na losy świata - mówił premier RP Mateusz Morawiecki, nawiązując do 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

W defiladzie "Wierni Polsce", która po raz pierwszy w historii odbyła się w Katowicach, wzięło udział ponad 2600 żołnierzy Wojska Polskiego, w tym 27 poddziałów kompanii reprezentacyjnych i 60 pocztów sztandarowych. Defilowały formacje proobronne, klasy mundurowe i pododdziały uczelni wojskowych oraz żołnierze wojsk sojuszniczych na co dzień stacjonujący w Polsce. Na ulicach miasta pojawił się najnowocześniejszy sprzęt jakim dysponują Siły Zbrojne RP. W paradzie kołowej przejechało ponad 185 pojazdów i jednostek sprzętu wojskowego, a nad głowami można było podziwiać 60 statków powietrznych.

Defilada WIERNI POLSCE w Katowicach z okazji Święta Wojska Polskiego oraz dla upamiętnienia 100-rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego - część lotnicza defilady - 15.08.2019 r. · fot. Andrzej Grynpeter


- To niezwykły dzień, gdy możemy świętować razem z żołnierzami Wojska Polskiego i okazać dumę z tego, że jesteśmy Polakami. Czas jest wyjątkowy, bo sto lat temu mieszkańcy Śląska zdecydowali, że chcą być częścią Polski i dziś, dzięki ich wysiłkowi, Śląsk jest nierozerwalnie związany z Polską. Ich patriotyczna postawa jest wzorem dla żołnierzy Wojska Polskiego, którym dziękuję za służbę Ojczyźnie - mówił minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

Po zakończeniu uroczystości przed budynkiem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbył się piknik wojskowy, organizowany z okazji Święta Wojska Polskiego.- To historyczny dzień dla całego regionu. Obecność najwyższych władz państwowych i defilada z okazji Święta Wojska Polskiego pokazują ogromny szacunek dla poświęcenia i bohaterskiej postawy Powstańców Śląskich. To dzięki nim możemy kultywować nasze tradycje, obyczaje i historię, a Śląsk jest integralną częścią Polski - podsumował Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Przed uroczystościami głównymi i defiladą prezydent RP Andrzej Duda wręczył na Placu Chrobrego w Katowicach nominacje generalskie, admiralską oraz odznaczenia państwowe. Uroczystości związane z obchodami Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny. W nabożeństwie, które odbywało się w kościele garnizonowym Wojska Polskiego w Katowicach, uczestniczył prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier Mateusz Morawiecki oraz marszałek Jakub Chełstowski.

BM, new / pless.pl
źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.