pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 1 sierpnia 2019
  • wyświetleń: 2471

Poczdam - miasto wychodzące z cienia Berlina

Materiał partnera:

Tuż pod Berlinem leży Poczdam, który dziś należy do najmodniejszych miejsc do życia na terenie wschodnich Niemiec. Niegdyś będący miastem odwiedzanym przy okazji pobytu w Berlinie. Dziś jednak, coraz więcej turystów przekonuje się, że tutaj trzeba spędzić o wiele więcej czasu, by poznać liczne atrakcje, ale i zmienić swoje nastawienie - wycieczkę planując najpierw do Poczdamu, a przy okazji do innych miejsc.

Poczdam - miasto wychodzące z cienia Berlina


Małe miasto o wielkich możliwościach

Poczdam liczy sobie zaledwie około 160 tysięcy mieszkańców, ale wzrasta liczba chętnych, by właśnie tutaj rozpocząć swoje nowe życie. Nie brakuje wśród nich studentów, którzy mogą liczyć na ofertę tutejszych i okolicznych szkół wyższych, a do tego fantastyczne miejsca noclegowe. Wystarczy wpisać w swoją wyszukiwarkę hasło 'akademiki Poczdam', by zaleźć ciekawe oferty. Z jedną z nich można się zapoznać na stronie https://basecampstudent.com/pl/lokalizacje/niemcy/potsdam/. Za pokój 22 m2 wraz ze wszystkimi opłatami zapłacimy 540 euro miesięcznie, zaś ten o wielkości 26 m2 to wydatek 640 euro miesięcznie. Co jeszcze wyróżnia ofertę Basecamp? Przede wszystkim dostępność aż do 11 ogólnych kuchni, siłownia, sala kinowa, a także przestrzeń do wspólnej nauki i spotkań towarzyskich.

Co jeszcze przyciąga młodych ludzi do Poczdamu? Każdy ma szansę znaleźć tutaj coś dla siebie, bo krajobraz rzek i jezior, a do tego historyczne śródmieście, są dopiero początkiem długiej listy miejsc wartych poznania.

Skąd wywodzi się nazwa miasta? Teorie są różne i tak naprawdę nie do końca poznane. Jedna z nich mówi o znaczeniu słowiańskiego słowa "bliskość". Inna zaś odwołuje się do rosnących tu licznie dębów. Na samym początku miasto nie wyróżniało się swoją rolą w dziejach. Wiele się zmieniło, gdy swoją siedzibę, w 1660 roku, postanowił zbudować tutaj Fryderyk Wilhelm Wielki Elektor. Historia naznaczona budową rezydencji i pałaców sprawiła, że dziś Poczdam może się pochwalić liczbą ponad 20 pałaców, w tym najsłynniejszym Pałacem Sanssouci.

Poczdam miastem naukiPoczdam rozwinął się pod wieloma względami. Zachwycają nie tylko jego liczne atrakcje, ale i fakt, że to miasto nauki. Historia edukacji pisana jest tu od XIX wieku. Miasto kształtuje się, dzięki bazie szkół wyższych i instytucji pozauniwersyteckich. Wspólnie działają ośrodki nauki, badań naukowych, technologii i technologii zaawansowanej, edukacji, a także kultury.

Wśród studentów prym wiedzie Uniwersytet Poczdamski. Równie dużym wzięciem cieszy się Uniwersytet Filmowy Babelsberg im. Konrada Wolfa. Spośród renomowanych szkół wyższych, wymienia się Wyższą Szkołę Zawodową oraz Wyższą Szkołę Zawodową Sportu i Zarządzania.

Ustanowiono nowe miejsce kształcenia i dostępu do informacji na Platz der Einheit, wraz z Forum Edukacyjnym. Połączono ze sobą i zintegrowano sieci należące do Biblioteki Miejskiej i Państwowej i Uniwersytetu Powszechnego. W regionie Poczdamskim, to właśnie piętro naukowe uznawane jest za wizytówkę edukacji. Zachętą do nauki są takie okazy, jak Biosfera Poczdamska, Eksploratorium, Planetarium oraz Wieża Einsteina w Parku Nauki im. Alberta Einsteina.

Tak mocno rozwinięta sieć edukacji sprawia, że studenci chętnie szukają tu miejsca dla siebie. Stawiają na akademiki poczdamskie, by móc korzystać z walorów rozwijającego się miasta, uczelni, jak i miejscowych atrakcji, których nie sposób porównać z jakimikolwiek innymi. Choć Berlina nie omija się planując wycieczki, to właśnie Poczdam zaczyna być głównym celem, wszelkiego rodzaju wyjazdów.

Zespół pałacowy SanssouciZespół pałacowy Sanssouci został wpisany na listę UNESCO, co już świadczy o jego wyjątkowym charakterze. Wzniesienie pałacu Sanssouci jako letniej rezydencji, nakazał Fryderyk II, w latach 1745-1747. W otoczeniu pałacu, wraz z upływem lat, powstawały parki oraz ogrody, z których rozpościerał się widok na najbardziej reprezentacyjne obiekty.

Władca był wymagający względem projektu budowy pałacu. Mimo sprzeciwów i nanoszonych poprawek przez architekta (Georg Wenzeslaus von Knobelsdorff), który miał być wykonawcą - pałac ostatecznie wzniesiono, choć w międzyczasie ten właśnie architekt zrezygnował z realizacji. Oficjalnie z powodów zdrowotnych, ale wielu badaczy podważa to wyjaśnienie. Budowa wiązała się także z nadużyciami finansowymi, co nie przeszkodziło w 1747 roku oddać ją jako gotową do zamieszkania.

Rezydencja wyróżniała się nie tylko swoją monumentalnością, ale i faktem, że nie dopuszczała wstępu kobiet. Pośród powodów takiej decyzji pojawia się między innymi zawód miłosny, ale żadna z wysnutych teorii nie znalazła swojego potwierdzenia w źródłach. Pałac miał stanowić głównie miejsce mądrych rozmów i pracy twórczej.

Pałac przetrwał ostatnią wojnę, ale skradziono z niego wiele dzieł sztuki. Wpisu na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, doczekał się w latach 90.

Obecnie można tu zwiedzać kilkanaście komnat, bibliotekę, sale Marmurową i Koncertową. Na najwyższym tarasie znajduje się grób Fryderyka II Wielkiego.

Okolice pałacu są nie mniej ciekawe. Południowo-wschodnia część parku ukazuje Kościół Pokoju, który stał się miejscem pochówku władców Prus. Bezpośrednia okolica to Bildergalerie z kolekcją dzieł sztuki pierwotnego władcy, Historyczny Młyn oraz Nowe Komnaty. Atrakcją jest także zespół romantycznych ruin, który do gustu przypada zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Do zwiedzania tej jednej z największych atrakcji, nie trzeba przekonywać nawet studentów, którzy nie stronią od rozrywki różnego rodzaju. Młodzi ludzie planujący naukę w Berlinie lub okolicach, będą zadowoleni wybierając akademik Basecamp w Poczdamie.

Dzielnica holenderskaŚcisłe centrum miasta przywołuje na myśl holenderskie klimaty. Dzielnicę Holenderską wybudowano w pierwszej połowie XVII wieku. Miała stanowić osiedle dla holenderskich rzemieślników. Dziś - poza Holandią, to największy zespół architektury holenderskiej na skalę europejską. Liczne kawiarenki i restauracje, a do tego najsłynniejsza sernikownia pracująca nieprzerwanie od 1992 roku, staje się zachętą i dla turystów, i dla studentów spragnionych nagrody po zdanych egzaminach. Ci, którzy wybierają na swój pobyt akademiki Basecamp, nie mogą narzekać na brak różnorodności w proponowanych sernikach zjadanych tuż po egzaminach. Jest tu ich bowiem 30 rodzajów!

AleksandrówkaBędąc w Poczdamie nie można pominąć Aleksandrówki. Jest to zespół drewnianych domów wzorowanych na rosyjskich odpowiednikach. Zostały zbudowane na początku XIX wieku, dla dwunastu śpiewaków rosyjskiego chóru, należącego do pruskiej armii. Dziś domy te stają się prywatnymi mieszkaniami, a w jednym z nich zagościła rosyjska restauracja.

Z domami w Aleksandrówce wiąże się ciekawa historia. Zamieszkujący je śpiewacy, by mogli zachować dla siebie domy, musieli poślubić lokalną dziewczynę i spłodzić z nią syna. Narodziny córki oznaczały utratę tego drewnianego lokum. Jedna rodzina próbowała obejść ten wymóg, na czas kontroli pożyczając dziecko sąsiadów, ale wszystko się wydało.

Neuer GartenKierując się na północ od ścisłego centrum, można dotrzeć do parku angielskiego, który został stworzony przez Fryderyka Wilhelma II Pruskiego. Na jego terenie znajduje się Oranżeria, klasycystyczny Pałac Marmurowy oraz pałac Cecilienhof. Przepiękny ogród zwraca na siebie uwagę położeniem - tuż przy brzegu jeziora Świętego oraz rzeki Havela.

W Pałacu Cecilienhof odbyła się konferencja kończąca II Wojnę Światową. To miejsce imponujące, bo jego fasadę zdobi mur pruski z ciemnego drewna. Obszar pałacowy to aż 176 pokoi, ale i zaskakuje liczba kominów, wynosząca 55. W niewielkiej odległości od pałacu usytuowany jest browar Brauerei Meier. Warto do niego wstąpić nie tylko po to, by zasmakować w słodkawym piwie Meierei hell w 1,5 litrowym kuflu, ale i podziwiać widok na Havelę.

Nie bez powodu miasto dziś należy do najdroższych, jeśli chodzi o kwestie zamieszkania i życia. Koszty rekompensowane są jednak przez atmosferę, ludzi i możliwości. Poczdam cały czas się rozwija, a punktem przełomowym była Federalna Wystawa Ogrodnictwa, która odbyła się w 2001 roku. Nowe miejsca rekreacji, zrekonstruowany krajobraz kulturowy, panorama z Belwederu na wzgórzu Pfingstberg. Poczdam to mieszanka bogatej historii, kultury, rozrywki, krajobrazów i atrakcji, obok których trudno przejść obojętnie.