Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 29 lipca 2019
  • 3 sierpnia 2019
  • wyświetleń: 12911

Goczałkowice-Zdrój najzamożniejszą gminą w powiecie, a Pszczyna...

Według jednego z najbardziej prestiżowych rankingów w Polsce - "Bogactwo samorządów. Ranking dochodów JST 2018", przeprowadzonego przez czasopismo Wspólnota - Pszczyna, jako miasto powiatowe znajduje się na 59. miejscu. Pierwsze miejsce, podobnie jak w ubiegłych latach, przypadło Polkowicom. Spośród okolicznych gmin już od kilku lat najlepiej radzą sobie Goczałkowice-Zdrój.

Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od kilkunastu lat: dochody każdego samorządu dzielone są przez liczbę ludności. Jak mówią autorzy rankingu: w dochodach samorządów pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają one chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność).

Analizując budżety gmin odjęto także składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą tak zwany "podatek janosikowy" oraz do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji fiskalnych.

Pszczyna jako miasto powiatowe znalazła się na 59. pozycji z wynikiem 3355,18 zł na mieszkańca. To najlepszy rezultat od 3 lat. Liderem tego zestawienia są Polkowice (woj. dolnośląskie) z kwotą 6950,52 zł per capita.

Sam powiat pszczyński zajął 251. miejsce (651,92 zł). Najbogatszym powiatem w Polsce jest z kolei powiat człuchowski (z wynikiem 1455,44 złotych), który od kilku lat znajduje się w trójce najbardziej zamożnych samorządów.

W rankingu gmin wiejskich najwyżej z powiatu pszczyńskiego sklasyfikowano Goczałkowice-Zdrój, na 28. miejscu z dochodem per capita 5585,46 zł. Na 96. pozycji z wynikiem 4076,93 zł znalazła się gmina Pawłowice. Gmina Kobiór zajęła 175. pozycję z kwotą 3555,35 zł, a Miedźna - 262. miejsce (3359,44 zł). Najsłabiej z gmin powiatu pszczyńskiego wypadła gmina Suszec. Ulokowała się ona na 470. miejscu (3131,18 zł) i jest to spadek o 406 pozycji w stosunku do roku ubiegłego.

- Patrząc wyłącznie przez pryzmat wielkości dochodów, rok 2018 był dobry dla samorządów. Realna wielkość dochodów rosła - najszybciej w powiatach (co było odbiciem po stagnacji, a nawet niewielkim spadku w latach 2016-2017), a stosunkowo najwolniej w miastach na prawach powiatu. W rezultacie w porównaniu z rokiem 2014 dochody gmin wzrosły już o prawie 40 proc., a dochody powiatów i miast na prawach powiatu o kilkanaście procent - interpretują wyniki autorzy rankingu prof. Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska i dodają, że - Duża część wzrostu dochodów samorządowych nie jest wynikiem poprawiającej się kondycji finansowej, a efektem przekazania do realizacji na poziom lokalny krajowych programów społecznych, wśród których największe znaczenie odgrywa 500+.

Prof. Swianiewicz zauważa również, że rok 2018 był rekordowy pod względem wielkości inwestycji samorządowych. Przekroczony został bowiem pułap z najlepszych jak dotąd pod tym względem lat 2009 i 2010.

Ranking został stworzony na podstawie wysokości dochodów poszczególnych jednostek samorządowych w przeliczeniu na mieszkańca. Opracowywane przez prof. Paweł Swianiewicz oraz Julita Łukomska z Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego zestawienia wszystkich samorządów analizowane są na podstawie danych z GUS. Pełny ranking można znaleźć TUTAJ.

BM / pless.pl, źródło: pismo samorządowe Wspólnota

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.