Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 27 lipca 2019
  • wyświetleń: 1217

Operator produkcji - na czym polega praca w tym zawodzie?

Materiał partnera:

Operator produkcji jest odpowiedzialny za obsługę urządzeń wykorzystywanych w procesach produkcyjnych danego przedsiębiorstwa. Aby wykonywać ten zawód, należy odznaczać się odpowiednimi kompetencjami - zarówno twardymi, jak i miękkimi. Istotne jest także wykształcenie i wcześniejsze doświadczenie.

Operator produkcji - na czym polega praca


Czym zajmuje się operator produkcji?Operator produkcji zajmuje ważne miejsce w firmie produkcyjnej. Jego główną rolą jest obsługa urządzeń znajdujących się w hali danego przedsiębiorstwa. Pracownik na tym stanowisku odpowiada np. za kontrolowanie procesów związanych z funkcjonowaniem taśm produkcyjnych, a także regularne sprawdzanie i monitorowanie ustawień sprzętu. Ponadto do zadań, jakie stoją przed operatorem produkcji, należy bieżące nadzorowanie stanu maszyn. W razie zauważenia jakichkolwiek usterek czy nieprawidłowości musi on zgłosić zaistniały problem do serwisu. Co ważne, wszystkie te obowiązki powinny być wypełniane zgodnie z przepisami BHP.

Oprócz tego operator produkcji zajmuje się często sporządzaniem odpowiedniej dokumentacji. Do jego kompetencji może też należeć wizualna kontrola jakości towarów wyrabianych przez firmę, a także odbieranie ich i skrupulatne pakowanie.

Kto może zostać operatorem produkcji? Wymagania do wykonywania zawoduPraca operatora produkcji jest odpowiedzialna i wymaga posiadania odpowiednich kompetencji. Odnośnie do wykształcenia, pracodawcy oczekują zazwyczaj ukończenia minimum szkoły średniej o profilu technicznym. Mile widziani są również kandydaci, którzy mogą się pochwalić dyplomem uczelni wyższej.

Na stanowisku operatora produkcji istotne są także zdolności manualne oraz umiejętności związane z obsługą maszyn. W tym przypadku wymagane uprawnienia są jednak uzależnione od profilu konkretnego przedsiębiorstwa, a także wykorzystywanego w nim sprzętu. Zawsze jednak przydatne jest wcześniejsze doświadczenie wyniesione z pracy na produkcji, najlepiej dotyczące użytkowania podobnych urządzeń.

Rekrutacja na stanowisko operatora produkcji jest między innymi przeprowadzana przez agencję pracy Randstad: https://www.randstad.pl/znajdz-prace/q-operator-produkcji/

Osoby, które pragną wykonywać zawód operatora produkcji, muszą również wyróżniać się odpowiednimi kompetencjami miękkimi. Wśród pożądanych cech znajdują się przede wszystkim odpowiedzialność, dokładność, dbałość o szczegóły i duże zaangażowanie. Pracodawcy zwracają także uwagę na umiejętność pracy w zespole i zdolność działania pod presją czasu. Ponadto, w tej branży konieczna jest duża motywacja oraz chęć pogłębiania wiedzy i zdobywania nowych kompetencji.

Warunki i miejsce pracy operatora produkcjiObowiązki operatora produkcji wykonywane są na hali produkcyjnej konkretnego przedsiębiorstwa. Przestrzeń ta musi być dostosowana do odgórnie narzuconych wymogów BHP. Rolą pracodawcy jest więc zapewnienie pracownikom jak najlepszych warunków, które nie zagrażają ich zdrowiu czy życiu.

Odnośnie do możliwości zatrudnienia, operator produkcji może podjąć pracę w wielu różnorodnych przedsiębiorstwach o profilu produkcyjnym. Wśród nich znajdują się firmy zajmujące się wytwarzaniem towarów związanych m.in. z branżą motoryzacyjną, elektroniczną, spożywczą, farmaceutyczną czy kosmetyczną.

Zobacz także: NA CZYM POLEGA PRACA REKRUTERA?