Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 25 lipca 2019
  • wyświetleń: 7177

Lato - dobry czas na przygotowanie instalacji centralnego ogrzewania do sezonu

Materiał partnera:

Okres letni jest idealnym czasem na przeprowadzanie remontów i napraw w domu. W tym względzie warto pochylić się nad instalacją c.o., przygotowując ją do nadejścia sezonu grzewczego.

Lato - dobry czas na przygotowanie instalacji


Każda instalacja centralnego ogrzewania po pewnym czasie eksploatacji wymaga remontu lub wymiany na nową. Chcąc ją unowocześnić, trzeba przede wszystkim zminimalizować ryzyko utraty ciepła z mieszkania lub domu. Takie prace warto przeprowadzać latem, gdy do sezonu grzewczego zostało jeszcze dużo czasu. Poniżej kilka etapów przygotowania instalacji c.o. na jesień i zimę.

Przygotowanie elementów grzewczychGrzejniki są najbardziej wyeksponowanym elementem instalacji centralnego ogrzewania. Ich przygotowanie do sezonu jest naprawdę ważne. Należy najpierw oczyścić kaloryfery z ewentualnych zanieczyszczeń czy kurzu. Ta z pozoru banalna czynność ma znaczenie - po uruchomieniu grzejnika, na którym znajduje się kurz, konwekcja ciepłego powietrza powoduje unoszenie się i rozprzestrzenianie po całym pokoju roztoczy. Po oczyszczeniu elementów grzewczych warto sprawdzić, czy ciśnienie wewnątrz instalacji nie jest za niskie oraz, czy grzejniki nie są zapowietrzone. Kaloryfer może być zapowietrzony, gdy nierówno oddaje ciepło, a z jego wnętrza wydobywają się różnego rodzaju dźwięki: szum, gwizd czy nawet bulgotanie wody. Odpowietrzenie grzejnika to nie tylko spuszczenie z niego powietrza, ale czasem także wodoru i siarkowodoru. Dzięki właściwie przygotowanym urządzeniom grzewczym instalacja centralnego ogrzewania może działać prawidłowo.

Właściwa izolacja budynkuPrzyczyny wysokich rachunków mogą leżeć nie tylko u źródła ciepła, ale w nieszczelnej izolacji termicznej budynku. Latem łatwiej przeprowadzić różnego rodzaju prace remontowe jak np. uszczelnienie okien i drzwi, docieplenie domu bądź zabezpieczenia podłogi na gruncie. Takie prace renowacyjne mają ogromny wpływ na lepszą izolację termiczną budynku, przyczyniającą się do zminimalizowania utraty ciepła z wnętrza. Termomodernizacja sprawdza się nawet w starszym budownictwie.

Konserwacja instalacji c.o.Chcąc uniknąć awarii systemów grzewczych, warto przeprowadzać regularną kontrolę funkcjonalności oraz konserwację źródeł ciepła. Jeśli nie jest to konieczne, nie warto spuszczać wody, ponieważ pusta instalacja może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Kotły przełącza się na pracę letnią, obejmującą przygotowanie ciepłej wody. Raz w tygodniu warto uruchomić pompę obiegową, żeby uniknąć powstawania różnego rodzaju osadów.

Oczyszczenie rur instalacji centralnego ogrzewaniaNa przepustowość i ciśnienie wody może mieć wpływ osadzanie się kamienia, związków żelaza oraz wapnia w rurach instalacji grzewczej. Sprawne ogrzewanie centralne nie jest zanieczyszczone takimi związkami, dlatego warto zadbać o udrażnianie rur c.o.

Przez właściwą modernizację instalacji c.o. można zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za ogrzewanie. To także świadomość, że w sezonie grzewczym nie trzeba będzie martwić się niedziałającym systemem cieplnym. Robiąc remont poszczególnych urządzeń i układów ogrzewania latem, będzie można cieszyć się niezawodną instalacją centralnego ogrzewania jesienią oraz zimą.