Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 24 lipca 2019
  • wyświetleń: 4697

Jak wybrać idealną pralkę?

Materiał partnera:

Wyposażenie domu czy mieszkania w duże sprzęty AGD nie jest wcale tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. O ile zakup niewielkiego sprzętu codziennego użytku raczej nie zrujnuje naszej kieszeni, o tyle zakup pralki jest już większym wydatkiem. Sprzęt tego rodzaju kupuje więc na kilkanaście lat. Dlatego też zależy nam na tym, by spełniał zarówno te potrzeby, z których istnienia zdajemy sobie sprawę już w momencie zakupu, jak i te, które mogą pojawić się dopiero w przyszłości. Dużą rolę odgrywa nie tylko cena kupna, ale również koszt codziennej eksploatacji urządzenia, w tym cenę pobieranej energii elektrycznej oraz wody zużywanej do prania. Z naszego artykułu dowiesz się, na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wyboru pralki.

Pobór energii (klasa energetyczna)
Oznaczana za pomocą liter od w przedziale A+++ do D. Jeśli zależy Ci na jak najmniejszym rachunku za prąd, wybierz pralkę o klasie A+++, która gwarantuje najmniejsze możliwe zużycie prądu.

Zużycie wody
Podobnie jak w przypadku energii elektrycznej, zużycie wody także określane jest za pomocą klasy oznaczanej literami alfabetu. Oznaczenie A+++ cechuje sprzęt pozwalający ograniczenie ilości wykorzystanej do prania wody.

Liczba obrotów na minutę.
Każdemu z nas zależy na tym, by mokre pranie schło jak najszybciej. Suszenie przyspiesza rozwieszenie pranej bielizny w słońcu lub na wietrze, jednak nie każdy z nas ma taką możliwość. Dlatego wybierając pralkę pamiętaj, by miała wysoką - od 700 wzwyż - ilość obrotów na minutę.
Hałas.

O ile samo pranie zazwyczaj nie bywa szczególnie hałaśliwym procesem, o tyle odwirowywanie, zwłaszcza na najwyższych obrotach, może akceptowaną granicę hałasu. Jeśli wybierasz pralkę do niewielkiego mieszkania lub po prostu zależy Ci na ciszy, zwróć uwagę by posiadała ona funkcję wyciszenia bębna.

Różnorodność programów.
Pralki automatyczne charakteryzują się dużą łatwością obsługi. Zaprogramowane w pamięci urządzenia ustawienia pozwalają wybrać odpowiednią konfigurację za pomocą przycisków lub pokrętła, bez potrzeby osobnego ustawiania każdego z parametrów.

Pojemność bębna.
Ilość prania, które możemy załadować do pralki na jeden cykl, ograniczona jest wielkością bębna. Jeśli więc w Twoim domu pierze się dużo i często, zainwestuj w pralkę otwierana z przodu. Maksymalna pojemność pralek ładowanych od góry wynosi około 6 kilogramów, podczas gdy pralki z przednimi drzwiczkami pozwalają wyprać nawet do 8 kilogramów ubrań.

Dodatkowe funkcje.
Producenci artykułów gospodarstwa domowego wzbogacają pralki w coraz więcej funkcji umożliwiających bardziej ekonomiczne, ekologiczne i efektywny pranie. Do najpopularniejszych należą:
  • Automatyka wagowa, umożliwiająca dostosowanie programu do wagi pranej przez nas bielizny.
  • Pranie ze zraszaniem (znane też jako "prysznic", "pranie deszczowe", Direct Spray lub Jet System), czyli pranie z pęcherzykami powietrza, które zwiększają efektywność prania przy mniejszym jednoczesnym mniejszym zużyciu wody.
  • Redukcja piany oznaczająca automatyczne wypompowanie wody z pianą i pobranie czystej przed płukaniem.