Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 20 lipca 2019
  • wyświetleń: 1958

Rower miejski dla niepełnosprawnych i seniorów?

Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych proponuje wprowadzenie rowerów trójkołowych oraz typu riksza do systemu rowerów miejskich w Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju.

rada ds. niepełnosprawnych
Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych · fot. Powiat


Bezpłatna wypożyczalnia rowerów trójkołowych działa od maja w Starostwie Powiatowym w Pszczynie. Zainteresowanie wśród osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych, które mają problemy z poruszaniem się na tradycyjnym rowerze jest ogromne. W ramach powiatowej wypożyczani dostępnych jest pięć rowerów w trzech rozmiarach, a mieszkańcy powiatu pszczyńskiego mogą wypożyczyć pojazd na dwa tygodnie z możliwością przedłużenia na kolejny okres. W praktyce wygląda to jednak tak, że jest kolejka chętnych i ponownie rower można wypożyczyć dopiero po kilku tygodniach.

Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych zwróciła się do burmistrza Pszczyny oraz wójt Goczałkowic-Zdroju o poszerzenie oferty wypożyczalni Rowerów Miejskich o rowery trójkołowe oraz typu riksza. Takie rozwiązanie jest w pełni możliwe, a trójkołowe rowery w ramach Roweru Miejskiego wypożyczane są m.in. w Tychach czy w Sosnowcu.

wypożyczalnia
Bezpłatna wypożyczalnia rowerów trójkołowych działa od maja w Starostwie Powiatowym w Pszczynie · fot. Powiat


- Gdyby rowery trójkołowe pojawiły się w systemie wypożyczalni Pszczyńskiego Roweru Miejskiego, osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorzy mogliby mieć do nich ciągły dostęp. Dobrym rozwiązaniem dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością, ale nie tylko, byłoby również wprowadzenie modeli typu riksza, które również funkcjonują w systemie Nextbike w innych miastach - mówi Grzegorz Kuczera, przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.

Co prawda końcem lipca systemy rowerów miejskich z Pszczyny i Goczałkowic-Zdroju zostaną zintegrowane z Tyskim Rowerem Miejskim, jednak możliwość relokacji będzie dotyczyć wyłącznie rowerów standardowych. To oznacza, że rowery trójkołowe czy familijne dostępne na stacjach w Tychach nadal będzie można wypożyczać i oddawać wyłącznie w obrębie działania Tyskiego Roweru Miejskiego.

Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych jest organem opiniodawczo - doradczym starosty pszczyńskiego. Tworzą ją przedstawiciele działających na terenie powiatu organizacji, działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

ab, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.