Wiadomości

  • 18 lipca 2019
  • wyświetleń: 12210

5 wskazówek jak grzecznie odmówić przyjęcia oferty pracy by zostawić dobre wrażenie

Materiał partnera:

Często zdarza się tak, że poszukując pracy wysyłamy kilka, a nawet kilkanaście aplikacji w jednym czasie. Wówczas może zdarzyć się tak, że otrzymamy propozycję pracy z kilku miejsc.

5 wskazówek jak grzecznie odmówić przyjęcia oferty


Wtedy powstaje problem, w jaki sposób grzecznie odmówić pracodawcy, który odezwał się do nas później lub jego oferta już nie jest tak atrakcyjna, jak na początku, by nie palić za sobą mostów i zostawić po sobie dobre wrażenie, które może przydać się w przyszłości? Oto kilka wskazówek, które pozwolą w kulturalny sposób odmówić przyjęcia oferty pracy.

Od czego zależy sukces w poszukiwaniu pracy?To, czy znajdzie się swoją wymarzoną pracę, zależy od wielu czynników. Oprócz kompetencji i nabytych umiejętności bardzo ważne jest też to, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie. Dlatego tak ważne jest przygotowanie odpowiedniego CV. Jak się okazuje, źle przygotowane CV jest jednym z najczęstszych powodów odrzucania aplikacji nowych pracowników. Pomocne w uniknięciu podstawowych błędów w czasie przygotowania tego dokumentu może być zapoznanie się z treścią artykułu Najczęstsze błędy w CV - sprawdź czego się ustrzec.

Jak składać aplikacje do pracy - gdzie szukać ogłoszeń?Obecnie wiele osób przenosi poszukiwanie pracy do sieci. Dzięki temu można o wiele szybciej przejrzeć oferty pracy i zdecydować, która z nich będzie najlepiej odpowiadać konkretnym wymaganiom osoby szukającej zatrudnienia. Również aplikowanie na konkretne stanowisko można przeprowadzić przez internet. Taką możliwość daje między innymi strona aplikuj.pl. Wystarczy znaleźć na niej odpowiednie ogłoszenie, zarejestrować się na portalu i przesłać zgłoszenie do ogłoszeniodawcy wraz z wymaganymi przez niego dokumentami (zazwyczaj potrzebne jest wgranie pliku zawierającego CV).

W jaki sposób odmówić przyjęcia oferty pracy?Czasem może zdarzyć się tak, że odpowiedź dostanie się z kilku miejsc, w których składało się CV lub po prostu praca, która zostanie zaproponowana, nie będzie jednak spełniać oczekiwań kandydata. Wówczas należy umiejętnie i grzecznie odmówić potencjalnemu pracodawcy. Ale jak to zrobić? Oto pięć wskazówek, które powinny w tym pomóc:

  • 1. O tym, że chce się zrezygnować z danej propozycji, należy poinformować osobę rekrutującą jak najszybciej. Często przygotowywane są dla kandydatów do pracy już odpowiednie umowy do podpisania i czynione są inne działania mające na celu przygotowanie dla niego stanowiska pracy. Poza tym, im szybciej poinformowany zostanie pracodawca, tym prędzej będzie mógł podjąć kroki w celu poszukania innego kandydata.
  • 2. Jeżeli chce się zrezygnować z pracy, a już umówiło się na spotkanie z osobami z firmy, która złożyła propozycję, i nie będzie się na nie przychodzić, należy o tym poinformować osobiście lub nawet telefonicznie, aby nikt niepotrzebnie nie czekał - to będzie szanowanie czasu swojego i innych.
  • 3. Swoją decyzję należy przedstawić wprost, bez zbędnego "owijania w bawełnę", wymówek czy niedomówień.
  • 4. Jeżeli chce się negocjować warunki współpracy i to może zaważyć o decyzji o odmowie lub przyjęciu pracy, również należy o tym poinformować potencjalnego pracodawcę.
  • 5. Zawsze należy zachować kulturę osobistą, zarówno jeśli chodzi o swoje wypowiedzi, jak i zachowanie.