Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 16 lipca 2019
  • wyświetleń: 9184

[ZDJĘCIA] Wieża zabytkowego kościoła w Wiśle Małej uratowana

Zakończył się remont wieży drewnianego kościoła w Wiśle Małej. Zabytek wymagał pilnej interwencji, wieża mogła w każdej chwili runąć. Dzięki ofiarności parafian została uratowana i teraz z daleka cieszy oko.

Kościół w Wiśle Małej po remoncie · fot. Powiat


W ubiegły piątek odbył się odbiór konserwatorski prac remontowych wieży kościoła pw. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej. Roboty trwały od 15 października 2018 roku i były konieczne ze względu na fatalny stan konstrukcji wieży.

- Przy silniejszym podmuchu wiatru wieża mogła runąć. Podczas prac wymieniliśmy 60% konstrukcji wieży, a pozostałe 40% zostało wzmocnionych. Podstawowym wyzwaniem była wymiana dwóch głównych słupów, z których najdłuższy miał 14 metrów. Do tego dochodziły wymiany i wzmocnienia poszczególnych elementów - rygli, belek, nadproży - opisywali wykonawcy prac. Konstrukcja wieży została zakonserwowana i zaimpregnowana, wykonano też nowe ołacenie i poszycie gontowego trzonu dzwonnicy i hełmu, w gruncie została zabudowana żelbetowa płyta podpodsadzkowa, wykonano także nowe warstwy podłogowe.

Msza w Wiśle Małej
W niedzielę, 7 lipca w Wiśle Małej odbyła się msza z udziałem zaproszonych gości. W nabożeństwie udział wzięli m.in. starosta pszczyński Barbara Bandoła oraz burmistrz Dariusz Skrobol. · fot. UM Pszczyna


Głównym wykonawcą prac było Przedsiębiorstwo Budowlane Konior. Ich koszt wyniósł ok. 900 tys. zł. Jednak jedyne wsparcie, jakie parafia otrzymała na realizację tych niezbędnych prac, popłynęło z samorządów - powiatu pszczyńskiego oraz gminy Pszczyna. Powiat przekazał dwie dotacje o łącznej wartości 48 tys. zł, gmina - 100 tys. zł. Pozostałą kwotę musieli zebrać parafianie, ponieważ wnioski o wsparcie zadania złożone do śląskiego konserwatora zabytków oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mimo pozytywnej oceny, nie otrzymały dofinansowania.

- To parafianie zrozumieli, że obiekt trzeba ratować, bo jest w katastrofalnym stanie. Bardzo dziękuję wykonawcom prac, a trzeba podkreślić, że byli to wykonawcy z najwyższej półki - mówi ks. Grzegorz Seweryn, proboszcz parafii w Wiśle Małej, liczącej 1600 parafian.

Kościół w Wiśle Małej w trakcie prac · fot. Parafia św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej


- Co roku wspieramy prace konserwatorskie i roboty budowlane w zabytkach na terenie powiatu, co roku przeznaczamy większe środki, jednak potrzeby są ogromne. Dlatego w kolejnych latach chcemy starać się również o środki europejskie na ten cel wspólnie z naszymi czeskimi partnerami - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Drewniany kościół w Wiśle Małej został wzniesiony w XVIII wieku. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.