pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

 • 12 lipca 2019
 • 16 lipca 2019
 • wyświetleń: 17276

Nowe Centrum Kultury powstanie u zbiegu ulic Bielskiej i Jagiełły

Nowa siedziba Pszczyńskiego Centrum Kultury w Pszczynie zostanie wybudowana na nieruchomościach zlokalizowanych przy skrzyżowaniu ulic Bielskiej i Jagiełły. Potwierdzeniem umiejscowienia gmachu w tym miejscu jest rozpisany przez gminę przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla przyszłej sali widowiskowej.

Teren pod budowę nowej siedziby PCKul - 11.07.2019 · fot. pless.pl


O tym, że gmina planuje budowę nowej, dużej siedziby dla Pszczyńskiego Centrum Kultury informowaliśmy wiosną. Już wtedy wiele szczegółów dotyczących inwestycji zdradził nam burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol. Nie było jednak wiadomo, gdzie obiekt powstanie, a pod uwagę brano kilka lokalizacji, między innymi nieruchomości u zbiegu ulic Bielskiej i Jagiełły w Pszczynie, a także Dom Usług, który znajduje się przy ulicy Kopernika.

Ostatecznie wybór padł na pierwszą z tych opcji, czyli teren pomiędzy osiedlami Siedlice i Piastów. Dziś znajdują się tu garaże, kryte korty tenisowe, psi park.

Przygotowany przetarg zdradza nam jednak o wiele więcej szczegółów dotyczących tego przedsięwzięcia. Według założeń budynek ma być z przeszkleniami, z zieloną infrastrukturą na dachu i z możliwością wygospodarowania na nim patio.

Z postępowania możemy też wyczytać jakie i ile pomieszczeń znajdzie się wewnątrz Pszczyńskiego Centrum Kultury. Są to:
 • Foyer (umożliwiające organizację koncertów kameralnych, uroczystości, konferencji, prelekcji, wykładów, spotkań autorskich z przestrzeniami do prezentacji różnych sztuk, miejsce wystawiennicze)
 • Sala widowiskowa przeznaczona na organizację koncertów, przedstawień, konferencji itp., audytoryjna stała widownia dla min. 350 osób oraz min. 150 dostawek, z podestem scenicznym o wymiarach max. 12x10m, kulisami i ekranem rolowanym.
 • Sala nagrań z funkcją studia TV i radiowego (wyposażona w późniejszym okresie, uzbrojona w wymagane media do połączenia z salą koncertową).
 • Sala kameralna przeznaczona do organizacji seansów kinowych oraz kameralnych koncertów, spotkań, przedstawień.
 • Sala taneczno-rekreacyjna przeznaczona na organizację zajęć tanecznych, sekcji działających przy PCKulu.
 • Sala warsztatowa przeznaczona na zajęcia ceramiczne i plastyczne.
 • Sala warsztatowa przeznaczona na zajęcia sekcji zainteresowań oraz organizacji spotkań, konferencji, kursów.
 • Dwie sale przeznaczone na zajęcia sekcji zainteresowań prowadzonych przy stolikach.
 • Zaplecze sceniczne (dwie garderoby połączone z toaletą i natryskiem, toalety magazyn, pomieszczenie działu technicznego).
 • Lokale administracyjne (cztery pomieszczenie biurowe, warsztat, galeria lub korytarze z funkcją wystawienniczą, zaplecze socjalne i toalety, centrum obsługi widza, dwie szatnie dla widzów, toalety dla widzów, kasy biletowe, magazynek gospodarczy.
 • Pomieszczenia techniczne (ochrony, monitoringu i serwerownia, magazyny, warsztat, pomieszczenia przyłączy, wentylatornia).


Zagospodarowany zostanie także teren wokół budynku. Przestrzeń ma być przygotowana pod działania plenerowe. Ma się także tutaj pojawić strefa sportowo-rekreacyjna zagospodarowana w tematyczne elementy edukacyjne dla dzieci i młodzieży - między innymi muzyczny plac zabaw.

Na terenie Pszczyńskiego Centrum Kultury powstaną też miejsca parkingowe. Rozważana jest także opcja budowy podziemnego garażu.

Gotowy projekt nowej siedziby Pszczyńskiego Centrum Kultury powinniśmy zobaczyć wiosną 2020 roku. Jak już wcześniej zapowiadał burmistrz, sam obiekt ma zostać wybudowany do 2023 roku.

Oskar Piecuch / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.