Reklama

Wiadomości

  • 3 lipca 2019
  • 8 lipca 2019
  • wyświetleń: 27780

Od sierpnia opłata za odbiór śmieci w Pszczynie wzrośnie o ponad 50%!

Od 1 sierpnia mieszkańców Pszczyny czeka dość drastyczna podwyżka opłat za odbiór odpadów. Za odpady segregowane zapłacimy już nie 12,45 zł za osobę, ale 19,10 zł.

Remondis, śmieci, odpady, wywóz,
Od sierpnia opłata za odbiór śmieci w Pszczynie wzrośnie o ponad 50%! · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Już za kilka tygodni mieszkańcy gminy będą znacznie więcej płacić za odbiór odpadów. Stawka miesięczna wzrośnie o ponad 50%, z 12,45 zł za osobę do 19,10 zł i to tylko w przypadku osób segregujących śmieci. W gospodarstwach, gdzie wszystko ląduje w jednym pojemniku, będzie jeszcze drożej - 38,20 zł miesięcznie za osobę (dotychczas 24,90 zł).

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, podwyżka cen wynika z kwoty, która została zaproponowana w przetargu na świadczenie usługi odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych powstających na terenie nieruchomości gminy Pszczyna, na których zamieszkują mieszkańcy oraz utworzenie i obsługę Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Przypomnijmy, że w ramach postępowania ofertę złożył tylko jeden wykonawca - konsorcjum firm Remondis Sp. z o.o. (lider konsorcjum), Remondis Górny Śląsk Sp. z o.o., Remondis MPGO Sosnowiec Sp. z o.o. oraz Master - Odpady i Energia Sp. z o.o. Oferta opiewa na kwotę 10.699.646,40 zł

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy burmistrza Pszczyny. - Tak jak większość samorządów w Polsce, tak i Pszczyna wpadła w sidła zwiększonej ceny za śmieci. Rozpisaliśmy dwa przetargi. Wyższa stawka wynika z kilku czynników, które są niezależne od mieszkańców i samorządu. Wpływ na wysoką cenę odbioru śmieci ma wzrost opłaty marszałkowskiej i to bardzo drastycznie ponieważ zaczynaliśmy od 75 zł, a początkiem 2020 roku już wiemy, że stawka będzie wynosiła 270 zł za tonę. Na wyższą opłatę wpływają również wzrosty cen paliw, opłat za prąd , a także monitoringu instalacji wysypiska. To wszystko powoduje, że cena szybuje do góry w astronomicznym tempie w całej Polsce. W naszym przypadku to jest prawie 60% podwyżka, którą musieliśmy wprowadzić Podobnie, jak ja przerażeni są wójtowie, burmistrzowie i prezydenci w wielu śląskich gminach. Tym bardziej, że jeszcze raz podkreślę, podwyżka opłaty za odbiór śmieci nie wynika z działań samorządu - objaśnia Dariusz Skrobol.

Oskar Piecuch / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Śmieci, odpady" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Śmieci, odpady

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Śmieci, odpady" podaj