Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 6 lipca 2019
  • wyświetleń: 4566

[ZDJĘCIA] Odrestaurowano strop i fasetę zabytkowego kościoła

Zakończono kolejny etap renowacji wnętrza kościoła parafialnego w Pielgrzymowicach.

Odrestaurowano strop i fasetę zabytkowego kościoła w Pielgrzymowicach - 06.2019 · fot. UG Pawłowice


W czerwcu odebrano kolejne prace renowacyjne w Kościele św. Katarzyny w Pielgrzymowicach. Prace konserwatorskie rozpoczęto już w 2017 r. odrestaurowaniem zabytkowej ambony, kolejnym krokiem było przeprowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich polichromii ścian, stropu i fasety prezbiterium, które zakończono w 2018 r. W pierwszym kwartale bieżącego roku zakończyły się prace restauratorskie i konserwatorskie ołtarza głównego, a w czerwcu - prace związane z renowacją sufitu (stropu i fasety) nawy głównej kościoła. Koszt tych ostatnich robót wyniósł 317 tys. zł. Realizacja była możliwa dzięki dotacji z budżetu gminy Pawłowice w wysokości 200 tys. zł. Na ten rok zaplanowana jest jeszcze renowacja balustrad chóru i prospektu organowego.

Pierwsze wzmianki o parafii św. Katarzyny sięgają XIV w. Obecny wygląd kościoła wiąże się z remontem przeprowadzonym w XVIII w., wówczas podniesiono świątynię i osadzono na podmurówce oraz wybudowano nową wieżę z dzwonnicą. Większej przebudowy kościoła dokonano za proboszcza Karola la Rose w latach 1908-1911. Wówczas wybudowano większe prezbiterium, a od strony północnej dostawiono zakrystię i kaplicę. Całość kościoła została pokryta gontem. Kościół w Pielgrzymowicach to świątynia zabytkowa wpisana w roku 1965 do wojewódzkiego rejestru zabytków w Katowicach.

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.