Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 28 czerwca 2019
  • wyświetleń: 3051

Konwent o rozwijaniu szpitala, inwestycjach i komunikacji

Włodarze gmin i powiatu pszczyńskiego podczas konwentu rozmawiali o możliwościach wsparcia Szpitala Powiatowego w Pszczynie, wspólnych inwestycjach na drogach powiatowych oraz komunikacji publicznej.

konwent
Konwent o rozwijaniu szpitala, inwestycjach i komunikacji · fot. Powiat


27 czerwca w Starostwie Powiatowym w Pszczynie odbył się Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego.

Włodarze zapoznali się z aktualną kondycją Szpitala Powiatowego w Pszczynie. W placówce systematycznie zwiększa się liczba hospitalizowanych pacjentów i wykonywanych zabiegów. Od sierpnia do końca 2018 roku hospitalizowanych było 3260 pacjentów, na izbie przyjęć zaopatrzono 4353 osoby, urodziło się 277 dzieci. Za pierwsze pięć miesięcy 2019 roku hospitalizowanych było 3729 pacjentów, udzielono 4913 porad, urodziło się 277 dzieci. W szpitalu przeprowadzono 257 operacji chirurgicznych w 2018 roku i 425 w roku 2019. Operacji ortopedycznych było odpowiednio 236 i 289, natomiast ginekologicznych - 282 i 298.

Dyrektor Szpitala Powiatowego w Pszczynie wśród największych zagrożeń wymieniał niedostatek personelu, niedofinansowanie z NFZ, zużytą infrastrukturę oraz braki sprzętowe. - Jest mowa o 150 do 200 szpitalach przeznaczonych do zamknięcia i mówi się o tym, że połowa z nich będzie zamykana na Górnym Śląsku. Okoliczne szpitale mają gigantyczne zadłużenie. Wierzę, że nasz szpital, niezadłużony i wspierany przez samorządy będzie miał szansę przetrwania - mówił dr Marcin Leśniewski i zaproponował, by od przyszłego roku szpital prowadziła szpitalna spółka samorządowa z udziałem powiatu pszczyńskiego oraz okolicznych gmin. Obecnie 100% właścicielem Centrum Przedsiębiorczości, spółki prowadzącej szpital, jest powiat pszczyński.

- Pozostaje pospolite ruszenie i próba stworzenia czegoś, co będzie absolutnym nowatorstwem, jeżeli chodzi o ochronę zdrowia w Polsce, czegoś, co zasadza się na niezwykłej odpowiedzialności za mieszkańców. Samorządy dopłacają do subwencji oświatowej 10-20% wartości swoich budżetów. Dopłata 1-2% budżetu do niewystarczającej subwencji NFZ-u pozwoliłaby nam nie tylko zachować szpital, ale również go rozwijać i tym samym zabezpieczyć 110 tys. mieszkańców powiatu - mówił dyrektor Leśniewski.

dr Marcin Leśniewski
Konwent o rozwijaniu szpitala, inwestycjach i komunikacji · fot. Powiat


O przemyślenie propozycji apelowała Barbara Bandoła, starosta pszczyński. - Jest nowe otwarcie, szpital dostał nowego ducha. Działania podejmowane przez powiat i gminy w celu spełniania oczekiwań i potrzeb mieszkańców przynoszą najlepsze efekty, kiedy realizowane są wspólnie i solidarnie Jeżeli połączymy siły, możemy mieć w powiecie pszczyńskim nowoczesny szpital - mówiła Barbara Bandoła.

Włodarze zgodnie podkreślili, że potrzebna jest szeroka dyskusja w tym temacie, dlatego ustalili, że po wakacjach odbędzie się debata na temat szpitala z udziałem radnych wszystkich gmin w powiecie.

Podczas konwentu rozmawiano także o wspólnych inwestycjach na drogach powiatowych. Włodarze ustalili wstępny plan remontów. Plany zależne są jednak od pozyskania dofinansowania na ten cel.

Samorządowcy dyskutowali o możliwościach uruchomienia wspólnych linii komunikacji publicznej. W najbliższych tygodniach wypracowane zostaną możliwe rozwiązania.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.