Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 25 czerwca 2019
  • 26 czerwca 2019
  • wyświetleń: 7523

Wycinka zabytkowych dębów szypułkowych wzdłuż ulicy Zdrojowej

W poniedziałek kilkukrotnie do naszej redakcji pisali i dzwonili mieszkańcy zaniepokojeni rozpoczętą wycinką kilku starych drzew zlokalizowanych wzdłuż ulicy Zdrojowej w Pszczynie. Postanowiliśmy sprawdzić dlaczego podjęto decyzję o ich usunięciu.

Wycinka drzew, Zdrojowa
Wycinka drzew wzdłuż ulicy Zdrojowej w Pszczynie · fot. BM / pless.pl


- Na ul. Zdrojowej są wycinane piękne, zdrowe, rozrośnięte drzewa - zaalarmował naszą redakcję jeden z mieszkańców i dodał, że o ile wycinanie niektórych drzew po stronie zabudowanej można jakoś zrozumieć (np. drzewo rosnące na wjeździe bramy) to po przeciwnej jest dla niego kompletnie niezrozumiałe.

- Nowo posadzone drzewa (jeżeli takie będą) będą potrzebować kilkadziesiąt - zależnie od odmiany pewnie 30 lat) żeby mogły pochłaniać taką sama ilość trucizn z powietrza, CO2 i zapewnić taki sam korzystny wpływ na mikroklimat miasta jak teraz tam rosnące drzewa - zauważył. W podobnym tonie były inne wiadomości i telefony, które odebraliśmy.

Wycinka drzew, Zdrojowa
Wycinka drzew wzdłuż ulicy Zdrojowej w Pszczynie · fot. BM / pless.pl


Dlaczego zatem drzewa są wycinane? Okazuje się, że sam temat wycinki kilku drzew sięga stycznia 2018 roku. Wówczas wniosek o usunięcie ośmiu dębów szypułkowych złożył Powiatowy Zarząd Dróg w Pszczynie.

Ze względu na ich zabytkowy charakter przeprowadzone zostały szczegółowe badania dendrologiczne. Wykazały one, że siedem z ośmiu dębów zagraża bezpieczeństwu uczestników drogi. Sprawdzono także czy w koronach drzew ne występują ptasie gniazda. Następnie wycinkę uzgodniono z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Katowicach, a jej przeprowadzenie pozytywnie zaopiniował (dla siedmiu drzew) Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach, Delegatura w Bielsku-Białej. Zgodnie z procedurą ostateczną decyzję w kwietniu tego roku wydał burmistrz Pszczyny.

W zamian za wycinkę posadzonych wzdłuż ulicy Zdrojowej zostanie czternaście nowych drzew. Również będą to dęby szypułkowe. Ich wysokość musi wynosić co najmniej dwa metry, a obwód pnia minimum 12 cm.

Komentarz Starostwa Powiatowego w Pszczynie:- O usunięcie drzew wnioskowali mieszkańcy ulicy Zdrojowej. Zanim burmistrz Pszczyny wydał pozwolenie na usunięcie siedmiu dębów, wykonaliśmy badania przy użyciu tomografii komputerowej drzew, które pozwoliły określić ich stan. Badania wykazały, że drzewa ze względu na zły stan zdrowotny, zaawansowany rozkład wewnątrz pni oraz zachwianą statykę, zagrażają bezpieczeństwu uczestników drogi. Istnieje realne niebezpieczeństwo załamania się ich koron. Mając taką opinię oraz zezwolenie na usunięcie nie możemy zwlekać. Zwykle w lipcu nad naszym powiatem przechodzą największe burze i wichury - a to duże prawdopodobieństwo powalenia drzew będących w złym stanie zdrowotnym. Decyzja burmistrza Pszczyny w sprawie wydania zezwolenia na usunięcie drzew została uzgodniona z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Katowicach, Delegatura w Bielsku-Białej - wyjaśnia Marcela Grzywacz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Pszczynie.

new / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.