pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 31 maja 2019
  • wyświetleń: 5717

Lepiej zaplanować swoją przyszłość - uczennice PZS 2 na stażu w Czechach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj

Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą. A jeśli do podróży dodać, że organizowane są w celach zdobycia doświadczenia zawodowego i podniesienia kwalifikacji, to efekt uzyskany po powrocie może naprawdę robić wrażenie.

Reklama

By lepiej zaplanować swoją przyszłość - uczennice PZS nr 2 na zagranicznym stażu


W marcu sześć uczennic Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie z kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych wzięło udział w czterotygodniowym stażu organizowanym w ramach projektu "Nowe cele, nowe szanse" o numerze 2018-1-PL01-KA102-049433, który realizowany jest w ramach akcji 1. - Mobilność uczniów i kadry w ramach sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe w programie Erasmus+.

Przed wyjazdem uczennice PZS nr 2 przeszły intensywny kurs języka czeskiego, po zakończeniu którego otrzymały certyfikat językowy. Część kursu przed stażem obejmowała również przygotowanie kulturowe, a także kwestie radzenia sobie ze stresem, czy rozłąki z rodziną.

Partnerem czeskim, który od lat współpracuje z dyrekcją Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie jest Gymnázium A Střední Odborná Škola w Podbořanach, czyli gimnazjum i liceum zawodowe. Na miejscu partner zapewnia polskim stażystom zakwaterowanie, posiłki, atrakcje i oczywiście praktyki zawodowe, po zakończeniu których uczestnicy otrzymują dokument Europass Mobilność potwierdzający nabyte kwalifikacje i umiejętności w innym kraju europejskim.

By lepiej zaplanować swoją przyszłość - uczennice PZS nr 2 na zagranicznym stażu
By lepiej zaplanować swoją przyszłość - uczennice PZS nr 2 na zagranicznym stażu


Dziewczyny pracowały w trzech restauracjach: Restaurace Slunce, Restaurace Národní Dům i Restaurace Růže w miejscowości Podbořany , gdzie zajmowały się przygotowywaniem posiłków dla klientów, obsługą gości oraz pracą za barem. Dla techników żywienia najważniejszą kwestią było oczywiście poznanie tradycyjnej kuchni czeskiej. Po powrocie uczennice PZS nr 2 potrafią m.in. na trzy sposoby przygotować popularne knedliki, czy buchty, tamtejszy rodzaj drożdżówek.

Po skończonej pracy partner zagraniczny dbał o atrakcje dla stażystek z Pszczyny - relaks w grocie solnej, odpoczynek na basenie, squash, zwiedzanie manufaktury witraży, czy muzeum chmielu w Żatecu - mieście leżącym nad rzeką Ohrzą, które należy do najstarszych miast w Czechach. W weekendy organizowane były całodzienne wycieczki do czeskich miast. Uczestniczki projektu zwiedziły m.in. Pilzno, Pragę, czy Karlowe Wary.

Staże zagraniczne, to nowoczesny model edukacji, który pomaga rozwijać takie kompetencje, jak umiejętność pracy w grupie, konstruktywne rozwiązywanie problemów, czy decyzyjność. To również zaangażowanie w działanie, samodzielność i atrakcyjna pozycja na drodze budowania swojej ścieżki kariery. Wyjazdy zagraniczne kształcą i dają możliwość rozwoju zawodowego uczniów w międzynarodowych projektach. Wszystko po to, by lepiej zaplanować swoją przyszłość.

Marlena Kolon

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

PZS nr 2

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj