pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 30 maja 2019
  • wyświetleń: 6319

Miał walczyć z nadużyciami, a sam wyłudzał. Są kolejne zarzuty

Pracownik telefonii komórkowej zatrudniony jako specjalista do spraw nadużyć i współpracy w organami ścigania sam usłyszał zarzuty za wyłudzenia zwrotu kosztów stawiennictwa w sądach. W zeszłym roku zostało mu przedstawionych w sumie 349 zarzutów, a wyliczona wówczas kwota strat, na które został narażony Skarb Państwa, sięgnęła blisko 85 tys. złotych. Teraz na jego konto trafiło kolejne 39 czynów, a pokrzywdzonym jest jego były pracodawca.

Pierwsze zarzucane mu czyny dotyczyły składanych bezprawnie wniosków o zwrot kosztów stawiennictwa w sądach. W trakcie prowadzonego postępowania ustalono wówczas, że mając od swojego pracodawcy pisemne polecenie wyjazdu służbowego z ustaloną już kwotą diety i ryczałtu, zatajał ten fakt i wielokrotnie ubiegał się w sądach o dodatkową wypłatę pieniędzy za dojazd na przesłuchanie. "Dorabiając" w ten sposób, przez ostatnie 8 lat naraził Skarb Państwa na straty sięgające 85 tysięcy złotych. Gościł w większości polskich sądów. Był m.in. w Gliwicach, Głubczycach, Rzeszowie, Ciechanowie, Ostrołęce, a także w Pszczynie. Kwoty przyznawanych mu zwrotów najczęściej wynosiły od 200 do 300 złotych. Zdarzało się jednak, że przekraczały 500 złotych.

Pszczyńscy śledczy w toku prowadzonego postępowania zebrali materiał dowodowy umożliwiający przedstawienie mężczyźnie 349 zarzutów popełnienia oszustwa. Wskazując w postanowieniu art. 286 kk uwzględniono również art. 65 kk mówiący o uczynieniu sobie przez podejrzanego z popełnianych przestępstw stałego źródła dochodu. Dokładnie te same artykuły znalazły się pod treścią kolejnych przedstawionych mu ostatnio zarzutów. W ich treści wymieniono nielegalne rozliczenie przez niego delegacji służbowych i tym samym uzyskanie nienależnego mu wynagrodzenia. W wyniku tych praktyk, jego były pracodawca stracił prawie 15 tys. złotych.

Sytuacja, kiedy sprawca z popełnianych przestępstw czyni sobie stałe źródło dochodu ma miejsce wówczas, kiedy dopuszcza się ich wielokrotnie i regularnie. Właśnie w taki sposób uzyskuje stałe dochody, przy czym bezprawny zarobek nie musi być jego jedynym źródłem dochodów. Niezbędnym warunkiem jest jedynie stałość w jego bezprawnym postępowaniu.

Odnosząc ten fakt do opisywanego przypadku istotne jest to, że w związku z tymi przepisami kara, jaka teraz grozi byłemu pracownikowi telefonii komórkowej, może być surowsza, podobna do tej, która występuje w przypadku recydywy wielokrotnej.

BM / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.