pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 28 maja 2019
  • wyświetleń: 647

Płatności elektroniczne - jak szybko i bezpiecznie płacić w internecie?

Materiał partnera:

Płatności elektroniczne są obecnie niezwykle popularne. Powstaje coraz więcej operatorów, którzy błyskawicznie obsługują nasze internetowe płatności. Jednak im więcej transakcji dokonujemy, tym bardziej wzrasta ryzyko błędu lub utraty wrażliwych danych. Jak więc płacić w internecie szybko i bezpiecznie?

Płatności elektroniczne


W internecie możemy wykonywać płatności elektroniczne, używając przelewów bankowych, karty płatniczej czy kredytowej. Bank, w którym posiadamy rachunek stanowi bazę naszych płatności obsługiwanych jednak przez wiele podmiotów zewnętrznych takich jak np. BLIK, PayU, DotPay, Przelewy24, BlueMedia, PayPal i wiele innych. Są to tak zwane "bramki płatności". Które warto wybrać?

Jaką bramkę płatności wybrać?Nie ma większych różnic pomiędzy poszczególnymi operatorami e-płatności. Klient starając się wybrać dany system płatności online, powinien mieć na uwadze trzy aspekty: szybkość dokonywanej transakcji, wysokość ewentualnych opłat, zaufanie do firmy tożsame z bezpieczeństwem.

Szybkość transakcjiBramki płatnicze powstały w celu maksymalnego przyśpieszenia transakcji. Dzięki takiej obsłudze, robiąc zakupy online, sprzedawca może przygotować towar do wysyłki zaraz po odnotowaniu płatności. Jeśli kupujemy produkty cyfrowe, po kliknięciu "Kup teraz" i dokonaniu transakcji niemal natychmiast otrzymujemy do nich dostęp. Dany system płatniczy korzysta z naszego konta bankowego lub obsługuje podpiętą kartę, której jesteśmy właścicielami. To pozwala na dokonanie transakcji w kilka sekund. Wiele na ten temat znajdziemy w serwisie pep.pl.

Jak bezpiecznie płacić w internecie?Płatności internetowe powstały po to, by ułatwić nam codzienne korzystanie z dostępnych usług. Oprócz opłaty za bieżące rachunki, obsługi domowych czy firmowych finansów, najczęściej używamy e-płatności podczas zakupów online. Chcemy płacić szybko, ale też bezpiecznie. Jak to połączyć?

Przede wszystkim wybierajmy operatorów e-płatności sprawdzonych na rynku. Jeśli podczas finalizowania zakupów w oknie wyboru płatności pojawia się nowa firma, najpierw wybierzmy zaufaną, która nigdy nas nie zawiodła. Następnie przed kolejną transakcją postarajmy się dowiedzieć więcej na temat nowej bramki płatności. Drugą ważną kwestią bezpieczeństwa płatności online jest sprawdzenie, czy dany operator używa połączeń szyfrowanych SSL, autoryzacji transakcji 3-D Secure, czy też innych certyfikatów bezpieczeństwa. Ważne aby płatnościom towarzyszyły sprawdzone i zaawansowane systemy dbające o prawidłowy przepływ naszych danych i pieniędzy.

Limity to podstawaW jaki jeszcze sposób możemy zabezpieczyć nasze płatności online? Przede wszystkim powinniśmy zalogować się do naszego banku i w ustawieniach konta określić dzienne limity transakcji bezgotówkowych. Zazwyczaj możemy wybrać pomiędzy wysokością kwot, jakich używamy, a liczbą transakcji. Dzięki temu nawet jeśli nasze poufne dane trafią w niepowołane ręce, limity na koncie lub karcie płatniczej pozwolą nam szybko powziąć określone działania jak zastrzeżenie karty czy też zmiana hasła do konta. Dzięki takim środkom bezpieczeństwa nie narażamy się na problemy podczas zakupów online, dbamy również o poprawność bezgotówkowych transakcji w punktach stacjonarnych, używających terminali płatniczych. Więcej o płatnościach za pośrednictwem terminali znajdziesz w "Płatności bezgotówkowe - fakty i mity o terminalach POS".