pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 30 maja 2019
  • wyświetleń: 1975

Rzucanie palenia - czy możesz sobie pomóc?

Materiał partnera:

Zapewne wiele osób uzależnionych od nikotyny niejednokrotnie zadaje sobie pytanie: jak to zrobić, czy uda mi się ostatecznie pożegnać z nałogiem tytoniowym? Rzucenie palenia to nie tylko dbanie o zdrowie swoje, jak i bliskich, ale też sposób na oszczędność - czy zastanawialiście się kiedykolwiek ile pieniędzy "puszczacie z dymem"? Nikotyna jako środek uzależniający szybko wpędza w szpony nałogu, co skutkuje tym, że chęć zapalenia z dnia na dzień jest coraz większa. Pożegnanie się z uzależnieniem nie jest proste, potrzebna jest do tego silna wola i upór, jednakże na rynku farmakologicznym pojawia się coraz więcej preparatów, które mogą Wam w tym pomóc. Może to odpowiedni czas aby pożegnać się z nałogiem tytoniowym?

Rzucanie palenia - czy możesz sobie pomóc?


Brak papierosa a nikotynowa terapia zastępczaPopularną metodą w rzucaniu palenia jest dostarczanie nikotyny środkami zastępczymi w różnych dawkach, jest to tzw. nikotynowa terapia zastępcza. Na rynku farmaceutycznym pojawia się coraz więcej produktów, których zadaniem jest stopniowe odzwyczajenie organizmu od środka uzależniającego oraz złagodzenie skutków ubocznych odchodzenia od nałogu. Środki nikotynozastępcze nie zawierają substancji szkodliwych, które znajdują się w dymie papierosowym. W aptece znajduje się szeroka gama produktów spośród, których każdy znajdzie preparat dopasowany do siebie i swojego trybu życia.

Plastry Niquitin oraz Nicorette są jedną z najbardziej wygodnych form terapii zastępczej, działają transdermalnie, czyli poprzez receptory skórne. Plaster przez całą dobę dostarcza organizmowi stałą dawkę nikotyny, a osoba uzależniona nie musi pamiętać o następnych dawkach leku!

Kolejnym produktem, który można przypisać do listy preparatów zastępujących nikotynę są gumy do żucia Nicorette, występują one w kilku smakach, więc każdy pacjent znajdzie coś dla swojego podniebienia. Lecznicza guma do żucia, tak jak inne preparaty z nikotynowej terapii zastępczej dostarcza do organizmu odpowiednią dawkę nikotyny. Przy pojawiającej się chęci zapalenia papierosa wystarczy sięgnąć po gumę, przeżucie powoduje uwolnienie się substancji uzależniającej, która wchłania się do organizmu za pośrednictwem funkcji resorpcyjnej. Na tej samej zasadzie działa również preparat w postaci pastylek Niquitin, w momencie chęci sięgnięcia po papierosa wystarczy zażycie leku.

Lekiem terapii zastępczej jest również spray Nicorette, który dzięki wygodnej formie aplikacji ułatwi rzucenie palenia osobom zabieganym, które borykają się z silną chęcią zapalenia papierosa. Podobnie jak w przypadku gum Nicorette i pastylek Niquitin nikotyna wchłania się za pośrednictwem błony śluzowej w jamie ustnej.

Cytyzyna w leczeniu od uzależnieniaCytyzyna jako substancja aktywna wykorzystywana jest w lekach, które za zadanie mają ułatwienie rzucenia palenia, dodatkowo odpowiada za pobudzenie wydzielania adrenaliny, jak i zwiększa ciśnienie krwi, które wzrasta po zapaleniu papierosa. Składnik zastępuje nikotynę poprzez oddziaływanie na receptory, które współdziałają przy dostarczeniu środka uzależniającego do organizmu. Na chwilę obecną na rynku istnieją dwa popularne preparaty o statusie leku, które można zakupić w aptece bez przypisu lekarza - Desmoxan, Tabex. Medykamenty te w odróżnieniu od produktów terapii nikotynozastępczej przeważnie stosuje się przez 25 dni w określonych dawkach dziennych.

Ostateczne rozliczenie z nałogiemJeżeli chcesz rzucić palenie musisz być zdecydowany i konsekwentnie dążyć do pożegnania się z nałogiem, który negatywnie wpływa na Twoje zdrowie. Ciągłe szukanie wymówek i określanie odległych terminów coraz bardziej odwleka Cię od tego zdecydowanego kroku, a nie trzeba wiele - samozaparcie, dyscyplina i psychiczne nastawienie. Początek nie będzie prosty! Jednakże warto stawiać sobie małe cele i stopniowo je realizować. Na początku zmniejsz dzienną ilość wypalanych papierosów, aż z dnia na dzień dojdziesz do momentu, że chęć zapalenia będzie coraz mniejsza.

W przypadku gdy czujesz, iż sam sobie z tym nie poradzisz, skorzystaj z produktów, które mogą Ci w tym pomóc - tabletki, gumy, pastylki czy spray? wybór należy tylko i wyłącznie od Ciebie! Najważniejsze jest to, aby osiągnąć postanowiony cel i w przyszłości cieszyć się z tego, że Ci się udało! Kieruj się myślą, że nie robisz tego tylko dla siebie, ale również dla osób z Twojego otoczenia - bierne palenie też jest szkodliwe! Nie zapomnij o tym, że pożegnanie się z nałogiem korzystnie wpłynie na Twój wygląd - cera i zęby będą w zdecydowanie lepszej kondycji, dodatkowo nie będzie ciągnąć się za Tobą nieprzyjemny zapach dymu papierosowego, a koleżanka w pracy poczuje zapach Twoich nowych perfum. Nie zastanawiaj się tylko zakończ przygodę z nałogiem i ciesz się zdrowiem - przecież to jest najważniejsze!

Autor: mgr farm. Ewa Kowalewicz