pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 24 maja 2019
  • wyświetleń: 14822

Pszczynka odsłania swoje tajemnice - wyłowiono zabytkowy stół

Na starych zdjęciach pawilonu herbacianego w pszczyńskim parku widać, że na wyspie stało również kilka piaskowych, nakrytych ośmiobocznymi blatami stołów. Przypuszczalnie pijano przy nich herbatę, później jednak przypisano im inną rolę. Przekształcono je w cokoły pod rzeźby parkowe oraz podstawy pod okazałe donice kwiatowe.

Pszczynka odsłania swoje tajemnice - 05.2019 · fot. Głos Pszczyński


Do dzisiaj zachowały się tylko trzy stoły. Jeden z nich kilka dni temu wyłowiono z Pszczynki. Kilkanaście ostatnich lat przeleżał na głębokości około 1,5 metra w pobliżu wyspy, przy pomoście dla łodzi. Po przeprowadzeniu prac restauratorskich wszystkie stoły zostaną wykorzystane w nowej aranżacji wyspy, którą przygotowuje Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Przypomnijmy, że pawilon herbaciany wybudowano w trzeciej ćwierci XIX wieku na rzucie owalu. Powstał w następstwie ponownego zainteresowania kulturą Orientu. Łączy w sobie cechy romantycznej świątyni dumania z pawilonami wznoszonymi w stylu chinoiserie (nawiązującym do kultury chińskiej), gdzie przy wyrafinowanym ceremoniale picia herbaty, nawiązywano kontakt z otaczającą przyrodą.

źródło: Głos Pszczyński

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.