pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 24 maja 2019
  • wyświetleń: 1272

Policjanci z Pszczyny kontrolują autokary wycieczkowe

Dla wszystkich rodziców największym skarbem są ich dzieci. Wysyłając swoje pociechy na wycieczki szkolne chcą więc, żeby bezpiecznie dotarły na miejsce. W tym celu, o kontrolę stanu technicznego autobusu i trzeźwości kierowcy proszą policjantów z miejscowej komendy. Wiedzą, że fachowcom z drogówki nic nie umknie i w przypadku złego przygotowania pojazdu do trasy uniemożliwią jego wyjazd.

Policjanci kontrolują autokary wycieczkowe
Policjanci kontrolują autokary wycieczkowe · fot. KPP Pszczyna


Przed zaplanowaną wycieczką autokarową bardzo ważne jest sprawdzenie stanu technicznego oraz przygotowania pojazdu i kierowcy do podróży. W ostatnim czasie, kiedy koniec roku szkolnego jest już coraz bliżej, taki policyjny przegląd staje się niemalże codziennością. W Pszczynie, wykorzystuje się do tego obszerny parking znajdujący się przy ul. Bielskiej, obok tamtejszego kościoła. Tak też było ostatnio, kiedy przed 6 rano policjanci rozpoczęli kontrolę autobusu wyjeżdżającego z uczniami pszczyńskiej podstawówki na wycieczkę w Pieniny.

Przed tak długą drogą mundurowi przede wszystkim sprawdzili przygotowanie kierowcy do przewozu osób. Test wypadł pomyślnie. Mundurowi nie mieli żadnych zastrzeżeń do stanu trzeźwości kierowcy, aktualności wymaganych badań lekarskich i jego ogólnego stanu psychofizycznego. Nie mieli również uwag, co do samego autobusu. Sprawdzili m.in. obowiązkowe wyposażenie pojazdu, sprawność świateł, układu kierowniczego i hamulcowego oraz obowiązujące na trasie dokumenty.

Zawsze warto zadbać o taką kontrolę. Należy jednak pamiętać, że czas potrzebny do jej przeprowadzenia to około 45 minut. Przyjazd autokaru na miejsce kontroli trzeba więc zaplanować odpowiednio wcześniej. Policjanci proszą organizatorów o zgłaszanie potrzeby kontroli z odpowiednim wyprzedzeniem, najlepiej kilka dni wcześniej.

Komenda przypomina, że policjant z wydziału ruchu drogowego nie ma możliwości sprawdzenia stanu technicznego autobusu w 100% z uwagi na brak takich urządzeń, w jakie są wyposażone stacje diagnostyczne. Zatem, żeby mieć całkowitą pewność, organizator powinien poddać taki pojazd badaniu technicznemu na stacji diagnostycznej.

Zgłoszenie przeprowadzenia kontroli przez policjantów z drogówki, organizatorzy wyjazdów mogą kierować do najbliższych jednostek. Informację taką można zgłosić osobiście w budynku Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie lub telefonicznie dzwoniąc pod numer 32 449-32-00 lub do sekretariatu wydziału ruchu drogowego wybierając powyższy numer z końcówką 290.

Mundurowi zapraszają także na stronę BezpiecznyAutobus.gov.pl, na której można sprawdzić, czy autobus ma ważne obowiązkowe badanie techniczne, obowiązkowe ubezpieczenie OC, czy jest wyrejestrowany albo kradziony, a także jego dane techniczne, na przykład liczbę miejsc w autobusie oraz stany licznika z badań technicznych.

new / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.