pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 22 maja 2019
  • 24 maja 2019
  • wyświetleń: 40593

[WIDEO] Alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatu odwołany

24 maja o godz. 12.20 starosta pszczyński, Barbara Bandoła odwołała alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatu pszczyńskiego.

Reklama

O godz. 12.00 zebrał się Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w Pszczynie. W posiedzeniu wzięli także udział przedstawiciele gmin. Przedstawiciele służb przekazali informacje, że sytuacja na terenie powiatu stabilizuje się. Warunki meteorologiczne poprawiły się, dlatego starosta Barbara Bandoła z dniem 24 maja od godz. 12.20 odwołała alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatu pszczyńskiego.

Informacja z 23 maja:Zgodnie z przewidywaniami synoptyków, w środę 22 maja w godzinach popołudniowych zaczęło mocno padać. Intensywne opady spowodowały podtopienia na wielu ulicach w powiecie pszczyńskim. Podniósł się także poziom rzek Pszczynki w Pszczynie i Wisły w Goczałkowicach-Zdroju (w tym drugim miejscu przekroczył nawet poziom alarmowy). Ze względu na napływające komunikaty meteorologiczne, sygnalizujące możliwość powstania zagrożenia powodziowego starosta pszczyński wprowadziła alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatu pszczyńskiego.

Loading...


Jak informuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie, noc w naszym regionie była wyjątkowo spokojna. Wcześnie rano przeprowadzono cztery interwencje, a większość z nich polegała na usuwaniu połamanych drzew i gałęzi. O godzinie 8.30 strażacy interweniowali w Ćwiklicach, Jankowicach, Wiśle Małej i Woli. Działania polegały na wypompowywaniu wody z piwnicy, kotłowni oraz przepustu pod jezdnią.

Ostrożność na drogach powinni zachować kierowcy, na wielu ulicach (tak samo w centrum miasta, jak i w innych rejonach gminy i powiatu) utworzyły się spore kałuże.

Wysoki poziom wody w Pszczynce w Pszczynie - 23.05.2019 · fot. pless.pl


Na terenie całego województwa śląskiego od godz. 6:30 dnia 22 maja do godz. 6:30 dnia 23 maja straż pożarna interweniowała 233 razy. Wskutek intensywnych opadów wodowskaz na rzece Wiśle w Goczałkowicach-Zdroju przekroczył próg alarmowy.

Pracownicy Urzędu Gminy wzięli udział w objeździe przez Goczałkowice. Stwierdzili, że na terenie gminy występują podtopienia, jednak głównie na polach. Poziom wody w Potoku Goczałkowickim, stawie Rontok i rowie R-A jest średni. - Sytuacja na terenie gminy jest stabilna, w kluczowych dla naszego bezpieczeństwa miejscach nie dzieje się nic niepokojącego. Cały czas jednak monitorujemy stan wód. Co ważne, synoptycy zapowiadają, że w weekend w naszej części kraju pogoda się poprawi - mówi wójt Gabriela Placha.

Loading...


Na godz. 12.45 Barbara Bandoła, starosta pszczyński, zwołała Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, w którym prócz przedstawicieli służb z terenu powiatu, wzięli udział także przedstawiciele gmin. Głównym tematem posiedzenia było przedstawienie aktualnej sytuacji, spowodowanej intensywnymi opadami deszczu.

W czwartek poziom wody w Wiśle w Goczałkowicach-Zdroju przekroczył stan alarmowy, natomiast Pszczynka w Pszczynie przekroczyła stan ostrzegawczy.

Sytuacja na cieku Pawłówka w Pawłowicach - 23.05.2
Sytuacja na cieku Pawłówka w Pawłowicach - 23.05.2019 · fot. Powiat


Aktualną sytuację w powiecie pszczyńskim omówił komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie, bryg. Grzegorz Kołoczek, który poinformował, że najtrudniejsza sytuacja utrzymuje się na cieku Pawłówka w Pawłowicach, gdzie strażacy cały czas prowadzą działania. Interwencja konieczna była również w Wiśle Małej, w okolicach ulicy Pawiej, udrożniono trzy przepusty. Strażacy do dzisiaj do godz. 13.00 podjęli łącznie siedem interwencji związanych m.in. z lokalnymi podtopieniami.

Przedstawiciele gmin przekazali, że dokonują objazdów newralgicznych miejsc.

- Służby na bieżąco monitorują stan wałów przeciwpowodziowych i poziom Wisły oraz Pszczynki. Ze względu na prognozowaną sytuację meteorologiczną, może wystąpić konieczność zwiększenia zrzutów wody ze Zbiornika Goczałkowickiego. Mając na względzie komunikaty meteorologiczne, sygnalizujące możliwość powstania zagrożenia powodziowego dla niektórych obszarów powiatu pszczyńskiego, a także konieczność odpowiednio wczesnego uruchomienia działań zapobiegawczych, zdecydowałam o ogłoszeniu alarmu przeciwpowodziowego na terenie naszego powiatu - informuje starosta pszczyński, Barbara Bandoła.

new, BM / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.