Wiadomości
- 20 maja 2019
- wyświetleń: 8595
[ZDJĘCIA] Noc Muzeum w Skansenie - Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej
18 maja podczas nocy muzeum w Skansenie - Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej działo się bardzo wiele.
Na dzień dobry, a w zasadzie dobry wieczór Goście zostali przywitani dźwiękami żywej muzyki przez Kapelę Dziecięcego Zespołu Regionalnego "Jedynka" oraz swojskim kołoczem z jabłkami, śliwkami, rabarbarem i budyniem czekoladowym upieczonym przez Koło Gospodyń Wiejskich z Ćwiklic.
Po tak miłym przywitaniu Goście weszli w magię prawdziwej wsi pszczyńskiej sprzed lat. W stare, drewniane chałupy wstąpiło bowiem życie. W Izbie młynarza pachniało plackami ziemniaczanymi, domowym smalcem, chlebem i masłem. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także kulanie śląskich klusek z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich. Ci zaradni, przygotowali sobie bazę do niedzielnego obiadu.
Idąc w głąb skansenu można było wziąć udział w wielu warsztatach odbywających się w chałupach i plenerze. Przy Spichlerzu z Czechowic pleciono piękne wianki z żywych kwiatów i przeróżnych roślin zamieszkujących pszczyńską wieś. W okolicach Wozowni z Warszowic obyły się zajęcia ze sztrykowania na paluszkach, zaś w samej wozowni zamieszkała sobotniej nocy lokalna Malarka. W okolicach Masztalni z Wisły Wielkiej wykonywano śliczne etniczne kwiatowe witrażyki. Szopa na siano z Frydku sprawdziła się zaś jako doskonałe miejsce do szycia poduszek dla strudzonych zwiedzaniem. Kuźnia z Goczałkowic była sobotniej nocy prawdziwym królestwem kowala.
Na pomoście altany odbywał się pokaz hafciarstwa pań biorących udział w projekcie współfinansowanym przez Powiat Pszczyński pn. "Z tradycji czerpiemy siłę, czyli powrót do hafciarstwa na Ziemi Pszczyńskiej". W altanie zorganizowano zajęcia dotyczące sekretnego życia skansenowych pszczół i ich związku z matematyką. Nie obyło się także bez kosmetyków z babcinej fabryki. Tym razem wykonano naturalne masełka do ciała.
Noc muzeum nie mogłaby się odbyć bez strzyg, utopców i innych upiorów, które zadomowiły się tamtej nocy w drewnianych chałupach i okolicach wywołując ogromne zainteresowanie, a niejednokrotnie piski i respekt wśród zwiedzających. Nie zabrakło także dzieciaków bawiących się na wsi w strojach sprzed stu lat.
- Było sielsko, naturalnie i pięknie, jak u babci na wsi. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego niezwykłego wydarzenia, zwiedzającym zaś za liczne przybycie. Zapraszamy do skansenu - zachęcają organizatorzy wydarzenia.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Skansen
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj