pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 14 maja 2019
  • wyświetleń: 11805

Będzie prawoskręt przy ul. Bielskiej? Samorządowcy napisali do GDDKiA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie" podaj

Harmonogram remontów dróg powiatowych, zakres prowadzonej eksploatacji górniczej, wspólny zakup energii elektrycznej, wystąpienie w sprawie utworzenia prawoskrętu na ul. Bielskiej oraz zakup sprzętu dla szpitala - to główne tematy, które samorządowcy z powiatu pszczyńskiego poruszyli na kolejnym konwencie.

konwent
Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego - 13.05.2019 · fot. Powiat


Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego odbył się 13 maja. Jednym z głównych tematów, które poruszyli samorządowcy, były remonty dróg powiatowych. - Zamierzamy wspólnie z gminami opracować harmonogram inwestycji na drogach powiatowych, które będą realizowane w obecnej kadencji. Współpraca z gminami bardzo dobrze układała się w ostatnich latach i bardzo mi zależy, żeby była ona kontynuowana także w obecnej kadencji. Taki harmonogram pozwoli nam zaplanować odpowiednie środki w budżetach, a mieszkańcom wskaże, w którym roku dana droga ma szansę zostać zmodernizowana - mówi starosta pszczyński, Barbara Bandoła i dodaje, że powiat przygotował wykaz kilku dużych inwestycji drogowych, których wartość opiewa na kilkadziesiąt milionów złotych. Powiat zamierza starać się o dofinansowanie tych zadań z Funduszu Dróg Samorządowych, które może wynieść ok. 50% wartości inwestycji.

Włodarze przeanalizowali także zakres prowadzonej i planowanej eksploatacji górniczej na terenie powiatu. - Problematyka eksploatacji występujących na terenie powiatu kopalin oraz związanych z nią negatywnych skutków jej oddziaływania na środowisko stale przewija się w skargach mieszkańców kierowanych do samorządów. Na bieżąco analizujemy sytuację także planowanej eksploatacji ze złoża Studzienice 1, które zlokalizowane jest na terenie gmin: Pszczyna, Kobiór, Miedźna, a także gminy Bojszowy. Podtrzymujemy stanowiska, które przyjęliśmy w poprzedniej kadencji - mówi starosta Barbara Bandoła. Przypomnijmy, że Rada Powiatu Pszczyńskiego, Rada Miejska w Pszczynie oraz Rada Gminy Kobiór wyraziły sprzeciw wobec planów uruchomienia nowej kopalni, która miałaby eksploatować węgiel ze złoża Studzienice 1. Podobne stanowiska wyraziły Rada Gminy Bojszowy oraz Rada Miasta Tychy.

Samorządowcy podjęli decyzję o kontynuowaniu współpracy przy zakupie energii elektrycznej - kolejny przetarg zostanie ogłoszony końcem wakacji. Przygotowali także wystąpienie do dyrektora oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach w sprawie rozwiązania problemów komunikacyjnych w powiecie pszczyńskim m.in. poprzez budowę prawoskrętu przy ul. Bielskiej w Pszczynie.

dk1, bielska, skrzyżowanie
fot. pless.pl


"Obecnie jednym z największych problemów jest korkująca się w godzinach szczytu ul. Bielska - od ronda papieskiego do skrzyżowania z DK 1. Problem mogłaby rozwiązać budowa prawoskrętu w kierunku Bielska-Białej. Temat związany z przedłużeniem pasa ruchu na tym odcinku ul. Bielskiej wielokrotnie podejmowany był już przez m.in. gminę Pszczyna. Powiat pszczyński włączył się w te działania w zakresie uregulowania stanu własności gruntów niezbędnych przy realizacji tego zadania" - napisali w swoim wystąpieniu samorządowcy, którzy zwrócili się do GDDKiA o informację, czy prowadzona jest jakakolwiek procedura związana z przygotowaniem procesu zmierzającego do przebudowy tego skrzyżowania, a jeżeli nie, o podjęcie działań w celu rozwiązania problemu.

Starosta podziękowała burmistrzowi oraz wójtom za przekazanie środków na zakup sprzętu dla pszczyńskiego szpitala. - Działania podejmowane przez powiat i gminy w celu spełniania oczekiwań i potrzeb mieszkańców przynoszą najlepsze efekty, kiedy realizowane są wspólnie i solidarnie. Wsparcie dla pszczyńskiego szpitala jest tego idealnym przykładem. Otrzymane środki w wysokości 710 tys. zł od gmin: Pszczyna, Goczałkowice-Zdrój, Miedźna, Suszec i Kobiór przeznaczone zostaną w szczególności na zakup aparatu RTG śródoperacyjnego z ramieniem C oraz wyposażenie pracowni endoskopii - mówi Barbara Bandoła. Aktualnie trwa przygotowywanie dokumentacji przetargowej.

Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Powiatu Pszczyńskiego to cykliczne spotkanie, podczas którego włodarze omawiają aktualne problemy i wypracowują wspólne rozwiązania.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szpital w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie" podaj